POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Przewodnik po żydowskim Poznaniu już trafił do Izraela  Email

2012-10-07

W największej sali reprezentacyjnej Urzędu Miasta - Sali Białej z trudem wystarczyło dla wszystkich miejsca. Zaproszeni goście licznie przybyli na promocję przewodnika Wydawnictwa Miejskiego Posnania "Żydzi w Poznaniu. Krótki przewodnik po historii i zabytkach".

 Autorem książki jest Rafał Witkowski, prodziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Opisuje w niej ślady żydowskiej obecności w Poznaniu, która sięga najdawniejszych czasów. .

Żydzi wnieśli ważny wkład w rozwój gospodarczy, naukowy i kulturalny Poznania. Przewodnik jest bogato ilustrowany rycinami, starymi fotografiami i pocztówkami oraz współczesnymi zdjęciami Piotra Skórnickiego

 

Na uroczystej promocji zjawili się przedstawiciele społeczności żydowskiej w Poznaniu, na czele z przewodniczącą Gminy Żydowskiej Alicją Kobus. Byli także przedstawiciele władz miejskich i kościelnych, bowiem patronat nad publikacją objęli prezydent Ryszard Grobelny i abp metropolita poznański Stanisław Gądecki.

 

Sam pomysł publikacji o takim charakterze zrodził się, kiedy dyrektorem Wydawnictwa Miejskiego Posnania był Dariusz Jaworski, obecnie zastępca prezydenta. - Spotkałem się z panią Alicją Kobus i okazało się, że oboje mamy podobne pomysły - wspomina Jaworski, - a kiedy dwoje ludzi myśli tak samo, a w dodatku jedno z nich jest Żydem, to musi z tego coś powstać.

 

Projekt publikacji kontynuowała nowa dyrektor Wydawnictwa Katarzyna Kamińska. Nad redakcją książki pracowała Danuta Książkiewicz-Bartkowiak, konsultacji merytorycznej udzielił prof. Jacek Wiesiołowski, a projekt graficzny wykonała Joanna Pakuła. Razem z wersją polską ukazała się także angielska i niemiecka. W planach jest jeszcze wydanie w języku hebrajskim.

 

Alicja Kobus dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do powstania przewodnika nie kryła wzruszenia. - Spełniło się moje marzenie - mówiła, - książka już trafiła do Izraela, na Sorbonę i trafi jeszcze do wielu miejsc na świecie. Rafał Witkowski wyraził nadzieję, że nie jest to ostatnia publikacja o żydowskim dziedzictwie w Poznaniu.

Przewodnik można nabyć m.in. w Salonie Posnaniaprzy ul. Ratajczaka 44 (budynek Arkadii) oraz w sklepie internetowym Wydawnictwa Miejskiego Posnania

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Shabbat - info

Kochani, spotykamy się w każdy niebieski.jpgpiątek o 16:30

Every Friday,we meet  on 16;30 Stawna str 10

Opłaty - infornacje

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

The synagogue is open also every Saturday at 09:30-11:00am.

XXIII Dni Judaizmu

PROGRAM

plakat.jpg

Konkurs -VII edycja !!!

INFORMACJEpl1.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg
mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl