KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu  Email
Holokaust
Auschwitz - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady - stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
W Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez 
 
Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności. Zginęli w największej z hitlerowskich fabryk śmierci. Muzeum POLIN

 

27 stycznia 1945 r. żołnierze sowieccy 60. Armii I Frontu Ukraińskiego wkroczyli do niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. W obozie macierzystym Auschwitz I, w Auschwitz II (Birkenau) i w Auschwitz III (Monowitz) wyzwolenia doczekało zaledwie 7 tys. więźniów. Większość Niemcy zdołali wyprowadzić na zachód w marszach śmierci.

 

Stopniowa likwidacja obozu rozpoczęła się już w sierpniu 1944 r., gdy Armia Czerwona dotarła do Wisły. Do początku 1945 r. Niemcy wywieźli w głąb Rzeszy 65 tys. więźniów oraz wymordowali niemal wszystkich członków tzw. Sonderkommando, obsługujących komory gazowe i krematoria.

 

Ostatni akt tragedii miał miejsce z chwilą rozpoczęcia przez Sowietów ofensywy zimowej, gdy Niemcy postanowili pospiesznie zlikwidować obóz. Na ostatnim apelu w Auschwitz 17 stycznia 1945 r. stawiło się 67 tys. więźniów. W trzaskającym mrozie popędzono ich pieszo w kierunku Gliwic i Wodzisławia Śląskiego, skąd zostali wywiezieni koleją do obozów koncentracyjnych w Niemczech. Więźniów, którzy nie mieli siły iść, Niemcy zabijali po drodze. Historycy szacują, że spośród 58 tys. więźniów wyprowadzonych z Auschwitz w marszach śmierci zginęło ponad 10 tys.

 

W tym samym czasie Niemcy gorączkowo zacierali ślady popełnionych zbrodni. Niszczyli dokumentację, zwłaszcza kartoteki i rejestry więźniów, likwidowali doły z prochami ofiar, podpalili magazyny z mieniem pomordowanych, tzw. Kanadę, wreszcie wysadzili w powietrze unieruchomione wcześniej krematoria i komory gazowe. Ostatnie, krematorium V, zniszczyli dosłownie w przeddzień wyzwolenia.

 

Wyzwoleni więźniowie Auschwitz, w większości Żydzi z ponad 20 krajów Europy, byli skrajnie wyczerpani, wygłodzeni i chorzy. Wymagali natychmiastowej pomocy.

 

Udzielili jej najpierw sowieccy lekarze wojskowi i sanitariusze, z pomocą pospieszyli także mieszkańcy okolicznych miejscowości. Wkrótce Polski Czerwony Krzyż zorganizował szpital obozowy, w którym znalazło się ponad 4,5 tys. chorych, w tym 400 dzieci. Czerwonoarmiści wyzwalający obóz znaleźli także zwłoki 600 więźniów, pomordowanych w ostatniej chwili przez Niemców. Ich uroczysty pogrzeb odbył się 28 lutego 1945 r. Pochowano wtedy również około stu byłych więźniów zmarłych w szpitalu już po wyzwoleniu.

 

Wiosną 1945 r. na terenie obozu działała sowiecka komisja do badania zbrodni niemieckich. Na podstawie przesłuchań byłych więźniów doszła do wniosku, że obóz Auschwitz pochłonął 4 mln ofiar. Dziś wiemy, że było to około 1,1 mln.

 

W kolejnych miesiącach władze sowieckie i polskie władze komunistyczne zorganizowały na terenie byłego obozu koncentracyjnego obóz pracy dla niemieckich jeńców wojennych i folksdojczów.

Prace nad utworzeniem w byłym obozie Auschwitz muzeum rozpoczęły się w 1946 r. Zostało ono otwarte 14 czerwca 1947 r.

Muzeum POLIN

 

Am Israel Chai !

Dni Judaizmu 11-17.01.25

dja.jpg

ATTENTION !

About the visits
to the grave
of Akiva Eger
please stay in touch
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
OrWhats App only
+48726100199

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl