POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Parasza Wajelech. 7.10.2016  Email

zapalenie świec godz. 17:56; Mocej Szabes 19:02,

 Stary żydowski dowcip mówi o tym jak jest różnica między Żydem, a Anglikiem. Otóż Anglik nie żegna się i wychodzi, a Żyd żegna się i nie wychodzi.

.

 

W ciągu kilku ostatnich  Paraszy mogliśmy odnieść takie wrażenie patrząc na postać Moszego. W Paraszy Wajelech Mosze jednak już ostatecznie żegna się z Am Israel, daje ostatnie wskazówki – przeżywszy 120 lat jego misja dobiegła końca.

 Zanim jednak Mosze odejdzie, padają słowa, które można traktować jak straszną przepowiednię tego co ma nadejść w 1939 roku. Wiadomo, że w Szabes nie można mówić o tak strasznym złu. A co jeśli to zło mieliśmy przewidziane?

Bo cóż straszniejszego spotkało nas? Czy był czas ciemniejszy? Po jakim innym wydarzeniu tak często zadawano pytanie „gdzie wtedy był Bóg?”?

 

„Ten naród powstanie i pobłądzi za bożkami obcego ludu ziemi, do której wchodzisz. Porzuci mnie i naruszy Moje przymierze, które z nim zawarłem. Tego dnia zapłonie mój gniew przeciwko nim, porzucę ich i ukryję Moją opatrzność. Zostaną pochłonięci i wiele zła i udręk ich spotka. Tego dnia powiedzą: Na pewno dlatego spotkało nas to zło, że naszego Boga nie ma już pośród nas. Tego dnia całkiem ukryję moją opatrzność, z powodu wszystkiego zła, które uczynili, odwracając się do bożków narodów.” Dwarim 31:16-19

 

 Nie było chyba dla Narodu Israela straszniejszej karty w historii. Jeśli tak moglibyśmy interpretować ten fragment Paraszy, to czym było owe „odwrócenie się do bożków narodów”? Jak dla mnie to cały czas silny i popularny w tamtym czasie ruch Haskala, porzucanie tożsamości narodowej i religijnej na rzecz „europeizowania” się. Nadal dużo też w tamtym strasznym czasie było przechrzt, albo, co gorsza, Żydów którzy jawnie i głośno pogardzali judaizmem ortodoksyjnym, wyśmiewając i negując wszystkie nasze prawa.

 

Baal Szem Tow opowiadał przypowieść o królu, który rozkazał niewolnikowi bić swego królewskiego syna za każdym razem, kiedy zachowa się nieodpowiednio. Dopóki król był w pobliżu, niewolnik czuł się skrępowany i nie czynił tego. Gdy król uświadomił to sobie, zaczął ukrywać się przed synem i wówczas niewolnik rzeczywiście bił syna wtedy, gdy było to konieczne. Dopiero gdy syn okazał skruchę, mógł ponownie przyjść przed oblicze króla. I to samo odnosi się do nas: dopóki Bóg opiekuje się narodem żydowskim, aniołowie zniszczenia nie mogą go tknąć, bo Żydzi są królewskimi dziećmi.

W Chojche Szul w Łodzi jest Parochet, na której stoi napis „ET PANECHA HASZEM AWAKESZ” „Swoją twarz ukarz mi Panie”. Z okazji nadchodzącego Szabatu oraz Nowego 5777 Roku tego Państwu, sobie i całej swojej rodzinie życzę, by HaKadosz Baruch Hu już nigdy nie zakrył swojego oblicza dla nas i całego Israela, i powiedzmy: umajn!

 

Szabat Szalom,

Szymon Zadumiński  

 

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl