POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Hatikvah znaczy nadzieja


GALIL PLUS Nauka wypoczynek rozrywka
Redaktor: Estera G. Kafka   
29.06.2010.
NAUKA JEZYKA HEBRAJSKIEGO WSPOLCZESNEGO W KIBUCU W SERCU REGIONU GALILEI od 11/07/2010 do 25/07/2010
Galil Plus proponuje.dwutygodniowy pobyt  lingwistyczny w kibucu .Pobyt obejmuje ;    

Czytaj całość
 
Edukacyjno-wypoczynkowy obóz w Wiśle 2010
Redaktor: Estera G. Kafka   
16.06.2010.

Drodzy Przyjaciele!

Zbliża się kolejny letni, wypoczynkowy i edukacyjny obóz Fundacji R. S. Laudera
Spotkanie nasze w tym roku będzie od 4 do 15 sierpnia 2010 r.
w Wiśle, ul. Malinka 35 – Hotel Vestina.

 

Temat obozu: JEDEN BÓG – JEDEN NARÓD

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY RODZINY,

MŁODZIEŻ, DZIECI I STARSZYCH.

PROGRAM BĘDZIE BOGATY I UROZMAICONY.

Kontakt i aplikacje na stronie:   

 

http://www.lauder.lodz.pl/

 
Gdańsk. Dni Kultury Żydowskiej
Redaktor: Estera G. Kafka   
13.06.2010.
Czytaj całość13 czerwca w Dworze Artusa w Gdańsku rozpoczną się dwudniowe obchody Bałtyckich Dni Kultury Żydowskiej. Będą spotkania , wykłady i prelekcje. Koncerty zagrają zespoły Shalom, Danziger Klezmorim i Accord. Będzie też możnas próbować kuchni żydowskiej. Organizatorem imprezy jest gdański oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. 
Czytaj całość
 
Wyjazd do Jedwabnego
Redaktor: Estera G. Kafka   
13.06.2010.
W niedzielę 11 lipca o godzinie 9:00 warszawska Gmina organizuje wyjazd do Jedwabnego. Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału we wspólnych modlitwach. Zapisy w biurze Gminy, Warszawa, ul. Twarda 6, I piętro, pok. nr 12. Tel.( 22) 652 28 05. mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Koszt wyjazdu: 10 zł
 
"Stow. Drugie Pokolenie" - zaproszenie na spotkanie
Redaktor: Estera G. Kafka   
06.06.2010.

Paulina Celnik, socjolożka mieszkająca od lat 50. w Izraelu poszukuje ludzi, którzy w wieku dojrzałym odkryli swoje żydowskie pochodzenie. Chciałaby przeprowadzić anonimowe wywiady w języku polskim. Posłużą one jako baza do badania naukowego na temat zmian egzystencjalnych w wieku dojrzałym.

Czytaj całość
 
Szabat
Redaktor: Estera G. Kafka   
04.06.2010.

S Z A B A T      S Z A L O M ! 

17 Elul 5570/piątek 27 sierpnia 2010

 Zapalenie świec o godz. 19.36
Hawdala  sobota 28.08 godz. 20.46

 

Paraszat Ki Tawo

 

Parsza wymienia 98 przekleństw, długą listę nieszczęść i chorób, które, jak przyrzeka Mojżesz, spadną na lud Izraela jako kara w wypadku, gdy naród nie będzie się odpowiednio zachowywał. Obok tego wymienione jest dodatkowe przekleństwo ogólne, najgorsze ze wszystkich: „Także wszystkie choroby i plagi, nie zapisane w księdze tego Prawa, ześle Pan na ciebie, aż cię wytępi”. Jest to najgorsza kara, jaka może spotkać Izrael- nie powiedziane jest bowiem, co może to być dokładnie, jakie „choroby”, jakie „plagi” . Może to więc być cokolwiek. Istnieje wiele midraszy, na różne sposoby interpretujące, o jakie nieszczęście może chodzić.


Rabin Heszel przywołuje słowa jednego z midraszy: „Również wszystkie choroby i plagi nie wymienione w Torze – dotykają sprawiedliwych (źródło tego midraszu nie jest jasne, zobaczymy poniżej).

Heszel stawia pytanie: Skąd pochodzi obecna w midraszu idea, mówiąca o tym, że nieszczęścia nie wymienione w Torze spadną na sprawiedliwych (cadikim)?

W odpowiedzi powołuje się Rabin Heszel na słowa Rabina Jehudy Hahasid z jego książki Sefer Hasidim, oto one:

Razu pewnego jeden chasyd kąpał się w łaźni a jego żona siedziała przy nim. Nagle blask uderzył chasyda w głowę. Zapytała go żona: Co to za blask? Odpowiedział [chasyd żonie]: Blask, którym Święty, niech będzie błogosławiony, zapisuje uczynki każdego człowieka, a atrament, który pozostaje po pisaniu na świętym piórze, Najwyższy kończy na głowie cadyków, którym wybija godzina śmierci. I w tym tygodniu wybiła ona dla tego cadyka.

Inna wersja tej historii opowiada o tym, jak na głowie cadyków Bóg kończy atrament użyty przez Najwyższego do spisania Sefer Tora.

Na tej podstawie możemy zrozumieć teraz słowa midrasza, mówiące o tym, że „nieszczęścia nie wymienione w Torze spadną na sprawiedliwych”. Chodzi o tą samą kroplę atramentu, która nie została użyta do zapisania uczynków człowieka, zabija ona sprawiedliwych.

Inna wersja tej idei z Sefer Hasidim mówi o tym, że „nieszczęścia nie wymienione w Torze” to kropla atramentu, która nie została użyta do zapisania księgi Tory, zabija ona cadyków.

Tak Rabi Heszel wyjaśnia słowa tego wspaniałego midrasza.

***

Powinniśmy w tym miejscu wspomnieć jednak, że midrasz, do którego odwołuje się rabin Heszel nie znajduje się w żadnym dostępnym nam zbiorze midraszy, przynajmniej w takim kształcie i rozumieniu, jaką przedstawia nam Heszel.

Ideę tą znaleźć możemy w innym kształcie w Midrasz Raba do Lamentacji (1, 37): “ Śmierć sprawiedliwych jest dla Najwyższego trudniejsza niż 98 kar wymienionych w Miszne Tora”.

W jeszcze innej formie idea ta występuje w kolejnym midraszu. Mowa tam o okrutnym wydarzeniu z historii Izraela dotyczącej dziesięciu wielkich osobistości Izraela, zgładzonych z rąk Rzymian. Tak o śmierci Rabina Iszmaela opowiada Koen Gadol: „Król natychmiast skazał go a wyrok polegał na zdjęciu skóry z twarzy rabina, jeszcze żywego. Powiedział mu Rabin Iszmael: Ale nigdy przede mną, ani nigdy po mnie nie było/ będzie człowieka ukaranego taką śmiercią? Odezwał się Głos z Niebios i powiedział:  “Nie czytałeś w Sefer Torze? „Także wszystkie choroby i plagi, nie zapisane w księdze tego Prawa...”

Bazując na słowach Rabin Heszela zrozumieć możemy historię śmierci rabin Iszmaela, opowiedzianą przez Wielkiego Kapłana. Według niego, kiedy córka cesarza ujrzała blask twarzy Rabina Iszmaela, poprosiła swego ojca by oszczędzić rabina i ocalić go przy życiu, jednak cesarz odmówił. Po śmierci rabina, córka cesarza poprosiła, by zdjąć z niego skórę twarz, tak by mogła ją ona wziąć dla siebie. Czym jaśniała twarz Rabina Iszmaela? Co było źródłem blasku, które tak pragnęła córka cesarza? Prawdopodobnie światło to płynęło z tych samych resztek atramentu, które zakończył Najwyższy na głowie cadyka.

Szabat Szalom!

Rabin Boaz Pash - Tłumaczyła Daniela Malec
Dziękujemy organizacji Shavei Israel za udostępnienie tekstu

 
ZAHOR w Białymstoku
Redaktor: Estera G. Kafka   
04.06.2010.
Czytaj całośćTegoroczny  festiwal "Zachor - kolor i dźwięk" jest poświęcony ostatniemu rabinowi Białegostoku Gedalii Rozenmanowi oraz znanemu białostockiemu malarzowi Izaakowi Celnikierowi. Na cykl imprez, które odbędą się w dniach 13-15 czerwca, zapraszają Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie.
Czytaj całość
 
XX Festiwal w Krakowie
Redaktor: Estera G. Kafka   
04.06.2010.

Czytaj całość

Pomiędzy 26 czerwca i 4 lipca tego roku już po raz 20. w kazimierskich synagogach, pubach, szkołach, galeriach i na placach zagości sztuka żydowska w najlepszym wydaniu. Artyści z Europy, Izraela i USA pokażą zaskakujące czasami oblicza sztuki żydowskiej i pozwolą wszystkim Państwu doświadczyć jej osobiście. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń tego typu na świecie.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 nast.  » koniec »»

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl