POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata
Yad Vashem (hebr. יד ושם). Nazwa oficjalna: Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem - instytut, oficjalny pomnik w Izraelu poświęcony żydowskim ofiarom Holokaustu, założony w 1953 roku  Jerozolimie na mocy Ustawy o Pamięci, przyjętej przez izraelski parlament Kneset.
Termin Yad Vashem oznacza "miejsce i imię" albo, w niektórych tłumaczeniach, "pomnik i imię" i zaczerpnięty jest z księgi Izajasza (Iz 56, 5): dam [im] miejsce w moim domu i w moich murach oraz imię lepsze od synów i córek, dam im imię wieczyste i niezniszczalne.
Instytut składa się z izby pamięci, muzeum historii, galerii sztuki, sali nazwisk, archiwum, Doliny Zabitych Wspólnot i centrum edukacyjnego. Nie-Żydzi, którzy ratowali Żydów w czasie Holokaustu, niejednokrotnie ryzykując własne życie, są honorowani medalem  "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata".


GALIL PLUS Nauka wypoczynek rozrywka | Drukuj |  Email
29.06.2010.
NAUKA JEZYKA HEBRAJSKIEGO WSPOLCZESNEGO W KIBUCU W SERCU REGIONU GALILEI od 11/07/2010 do 25/07/2010
Galil Plus proponuje.dwutygodniowy pobyt  lingwistyczny w kibucu .Pobyt obejmuje ;    

Czytaj całość
 
Edukacyjno-wypoczynkowy obóz w Wiśle 2010 | Drukuj |  Email
16.06.2010.

Drodzy Przyjaciele!

Zbliża się kolejny letni, wypoczynkowy i edukacyjny obóz Fundacji R. S. Laudera
Spotkanie nasze w tym roku będzie od 4 do 15 sierpnia 2010 r.
w Wiśle, ul. Malinka 35 – Hotel Vestina.

 

Temat obozu: JEDEN BÓG – JEDEN NARÓD

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY RODZINY,

MŁODZIEŻ, DZIECI I STARSZYCH.

PROGRAM BĘDZIE BOGATY I UROZMAICONY.

Kontakt i aplikacje na stronie:   

 

http://www.lauder.lodz.pl/

 
Gdańsk. Dni Kultury Żydowskiej | Drukuj |  Email
13.06.2010.
Czytaj całość13 czerwca w Dworze Artusa w Gdańsku rozpoczną się dwudniowe obchody Bałtyckich Dni Kultury Żydowskiej. Będą spotkania , wykłady i prelekcje. Koncerty zagrają zespoły Shalom, Danziger Klezmorim i Accord. Będzie też możnas próbować kuchni żydowskiej. Organizatorem imprezy jest gdański oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. 
Czytaj całość
 
Wyjazd do Jedwabnego | Drukuj |  Email
13.06.2010.
W niedzielę 11 lipca o godzinie 9:00 warszawska Gmina organizuje wyjazd do Jedwabnego. Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału we wspólnych modlitwach. Zapisy w biurze Gminy, Warszawa, ul. Twarda 6, I piętro, pok. nr 12. Tel.( 22) 652 28 05. mail: warszawa@jewish.org.pl Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Koszt wyjazdu: 10 zł
 
"Stow. Drugie Pokolenie" - zaproszenie na spotkanie | Drukuj |  Email
06.06.2010.

Paulina Celnik, socjolożka mieszkająca od lat 50. w Izraelu poszukuje ludzi, którzy w wieku dojrzałym odkryli swoje żydowskie pochodzenie. Chciałaby przeprowadzić anonimowe wywiady w języku polskim. Posłużą one jako baza do badania naukowego na temat zmian egzystencjalnych w wieku dojrzałym.

Czytaj całość
 
Szabat | Drukuj |  Email
04.06.2010.

S Z A B A T      S Z A L O M ! 

17 Elul 5570/piątek 27 sierpnia 2010

 Zapalenie świec o godz. 19.36
Hawdala  sobota 28.08 godz. 20.46

 

Paraszat Ki Tawo

 

Parsza wymienia 98 przekleństw, długą listę nieszczęść i chorób, które, jak przyrzeka Mojżesz, spadną na lud Izraela jako kara w wypadku, gdy naród nie będzie się odpowiednio zachowywał. Obok tego wymienione jest dodatkowe przekleństwo ogólne, najgorsze ze wszystkich: „Także wszystkie choroby i plagi, nie zapisane w księdze tego Prawa, ześle Pan na ciebie, aż cię wytępi”. Jest to najgorsza kara, jaka może spotkać Izrael- nie powiedziane jest bowiem, co może to być dokładnie, jakie „choroby”, jakie „plagi” . Może to więc być cokolwiek. Istnieje wiele midraszy, na różne sposoby interpretujące, o jakie nieszczęście może chodzić.


Rabin Heszel przywołuje słowa jednego z midraszy: „Również wszystkie choroby i plagi nie wymienione w Torze – dotykają sprawiedliwych (źródło tego midraszu nie jest jasne, zobaczymy poniżej).

Heszel stawia pytanie: Skąd pochodzi obecna w midraszu idea, mówiąca o tym, że nieszczęścia nie wymienione w Torze spadną na sprawiedliwych (cadikim)?

W odpowiedzi powołuje się Rabin Heszel na słowa Rabina Jehudy Hahasid z jego książki Sefer Hasidim, oto one:

Razu pewnego jeden chasyd kąpał się w łaźni a jego żona siedziała przy nim. Nagle blask uderzył chasyda w głowę. Zapytała go żona: Co to za blask? Odpowiedział [chasyd żonie]: Blask, którym Święty, niech będzie błogosławiony, zapisuje uczynki każdego człowieka, a atrament, który pozostaje po pisaniu na świętym piórze, Najwyższy kończy na głowie cadyków, którym wybija godzina śmierci. I w tym tygodniu wybiła ona dla tego cadyka.

Inna wersja tej historii opowiada o tym, jak na głowie cadyków Bóg kończy atrament użyty przez Najwyższego do spisania Sefer Tora.

Na tej podstawie możemy zrozumieć teraz słowa midrasza, mówiące o tym, że „nieszczęścia nie wymienione w Torze spadną na sprawiedliwych”. Chodzi o tą samą kroplę atramentu, która nie została użyta do zapisania uczynków człowieka, zabija ona sprawiedliwych.

Inna wersja tej idei z Sefer Hasidim mówi o tym, że „nieszczęścia nie wymienione w Torze” to kropla atramentu, która nie została użyta do zapisania księgi Tory, zabija ona cadyków.

Tak Rabi Heszel wyjaśnia słowa tego wspaniałego midrasza.

***

Powinniśmy w tym miejscu wspomnieć jednak, że midrasz, do którego odwołuje się rabin Heszel nie znajduje się w żadnym dostępnym nam zbiorze midraszy, przynajmniej w takim kształcie i rozumieniu, jaką przedstawia nam Heszel.

Ideę tą znaleźć możemy w innym kształcie w Midrasz Raba do Lamentacji (1, 37): “ Śmierć sprawiedliwych jest dla Najwyższego trudniejsza niż 98 kar wymienionych w Miszne Tora”.

W jeszcze innej formie idea ta występuje w kolejnym midraszu. Mowa tam o okrutnym wydarzeniu z historii Izraela dotyczącej dziesięciu wielkich osobistości Izraela, zgładzonych z rąk Rzymian. Tak o śmierci Rabina Iszmaela opowiada Koen Gadol: „Król natychmiast skazał go a wyrok polegał na zdjęciu skóry z twarzy rabina, jeszcze żywego. Powiedział mu Rabin Iszmael: Ale nigdy przede mną, ani nigdy po mnie nie było/ będzie człowieka ukaranego taką śmiercią? Odezwał się Głos z Niebios i powiedział:  “Nie czytałeś w Sefer Torze? „Także wszystkie choroby i plagi, nie zapisane w księdze tego Prawa...”

Bazując na słowach Rabin Heszela zrozumieć możemy historię śmierci rabin Iszmaela, opowiedzianą przez Wielkiego Kapłana. Według niego, kiedy córka cesarza ujrzała blask twarzy Rabina Iszmaela, poprosiła swego ojca by oszczędzić rabina i ocalić go przy życiu, jednak cesarz odmówił. Po śmierci rabina, córka cesarza poprosiła, by zdjąć z niego skórę twarz, tak by mogła ją ona wziąć dla siebie. Czym jaśniała twarz Rabina Iszmaela? Co było źródłem blasku, które tak pragnęła córka cesarza? Prawdopodobnie światło to płynęło z tych samych resztek atramentu, które zakończył Najwyższy na głowie cadyka.

Szabat Szalom!

Rabin Boaz Pash - Tłumaczyła Daniela Malec
Dziękujemy organizacji Shavei Israel za udostępnienie tekstu

 
ZAHOR w Białymstoku | Drukuj |  Email
04.06.2010.
Czytaj całośćTegoroczny  festiwal "Zachor - kolor i dźwięk" jest poświęcony ostatniemu rabinowi Białegostoku Gedalii Rozenmanowi oraz znanemu białostockiemu malarzowi Izaakowi Celnikierowi. Na cykl imprez, które odbędą się w dniach 13-15 czerwca, zapraszają Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie.
Czytaj całość
 
XX Festiwal w Krakowie | Drukuj |  Email
04.06.2010.

Czytaj całość

Pomiędzy 26 czerwca i 4 lipca tego roku już po raz 20. w kazimierskich synagogach, pubach, szkołach, galeriach i na placach zagości sztuka żydowska w najlepszym wydaniu. Artyści z Europy, Izraela i USA pokażą zaskakujące czasami oblicza sztuki żydowskiej i pozwolą wszystkim Państwu doświadczyć jej osobiście. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń tego typu na świecie.

Czytaj całość
 
Letni Obóz Żydowski ATID 2010 | Drukuj |  Email
03.06.2010.

American Jewish Joint Distribution Committee zaprasza na Letni Obóz Żydowski ATID 2010.

Obóz odbędzie się w Górach Świętokrzyskich w dniach 27 czerwca - 9 lipca. Na uczestników czekają warsztaty artystyczne, zajęcia sportowe, nauka hebrajskiego i wiele innych atrakcji. Całkowity koszt obozu 700 zł. Prosimy o przesyłanie zgłoszeń (wypełniona karta kolonisty, podpisane oświadczenie oraz regulamin do 31 maja 2010 na adres e-mail: camp@jewish.org.pl Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub pocztą na adres: JDC, ul. Twarda 6, 00 – 104 Warszawa

Wszelkie informacje dostępne w biurze JDC (Jointu) pod numerem telefonu: (22) 652 17 54,

 

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Shabbat - info

niebieski.jpgZapraszamy w piatek

25 września na godz 18:00

YOM KIPPUR

Zapraszamy w niedzielę

27 września na g. 18:00

-w poniedziałek 28.09

"złamanie "postu g. 19:26

jom.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Obozy letnie 2020

INFORMACJA TUTAJ

jcc.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl