POLUB NAS :)

facebook.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

 

KLIKNIJ TUTAJ calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Pamięć o Sprawiedliwych  Email
yad-vashem
Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych, czyli osobach, które ratowały Żydów w czasie Holokaustu, już po raz drugi obchodzony był 6 marca. W ramach obchodów w dniach 7-24 marca w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie można oglądać wystawę „Z narażeniem życia – Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady”, która powstała w partnerstwie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP.

Wystawa prezentuje twarze, historie i emocje polskich Sprawiedliwych oraz osób przez nich uratowanych. Tworzące ją cytaty oraz ikonografia zostały zebrane w trakcie realizacji projektu „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci” prowadzonego przez Muzeum Historii Żydów Polskich od 2007 roku. Ekspozycja, której inicjatorem jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, objaśnia także kontekst historyczny okupowanej przez Niemców Polski oraz sposób, w jaki tematyka Sprawiedliwych jest obecna we współczesnym polskim dyskursie publicznym. Wystawa przygotowana w języku angielskim przedstawia widzom z zagranicy polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata jako grupę unikatową na tle narodów europejskich. Jej docelowymi odbiorcami są zagraniczne środowiska opiniotwórcze na całym świecie, które biorą udział w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez polskie ambasady, konsulaty i Instytuty Polskie.

 

W Polsce wystawa jest pokazywana po raz pierwszy. Idea jej powstania zrodziła się z przekonania, że zagranicą sprawy relacji polsko-żydowskich podczas Zagłady są często nieznane lub powodują wiele nieporozumień w ważnych kwestiach historycznych. Prezentowanie heroizmu Polaków, niemającego precedensu w świecie, jest ważnym przesłaniem dla tych, którzy zbyt łatwo poddają się krzywdzącym stereotypom. Przywracanie pamięci Sprawiedliwych jest ważnym elementem dialogu polsko-żydowskiego. Wystawa wpisuje się w działania MSZ na jego rzecz.

 

 

Dzień Europejski Pamięci o Sprawiedliwych został ustanowiony 10 maja 2012 r. decyzją Parlamentu Europejskiego z inicjatywy włoskiego Komitetu Światowego Ogrodu Sprawiedliwych- Gariwo. Organizacja ta postuluje utworzenie na całym świecie ogrodów Sprawiedliwych na wzór ogrodu w Yad Vashem w Jerozolimie, gdzie uhonorowane są osoby, które ratowały Żydów w czasie Holokaustu. Gabriele Nissim z organizacji Gariwo przypomina, że: „Sprawiedliwi ocalili honor Europy w czasie Shoah i sprawili, że nie utraciliśmy wiary w ludzkość”.

 

/zródło: jewish.org.pl/

 

 

 

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

KLIK jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl