POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Żydowska tradycja na Tzadiku  Email
Świetna muzyka i kiepska pogoda były bohaterami trzeciej edycji Poznań Tzadik Festiwal. Ze względu na padający deszcz, większość koncertów trzeba było przenieść pod dach. W jednej ze znanych chasydzkich opowieści, spisanych przez Martina Bubera, rabbi Uri ze Strzelisk mówi: "Powiadają, że muzyka jednoczy w sobie trzy główne zasady: życie, ducha i duszę. Ale grą dzisiejszych muzyków rządzi jedynie życie". Na szczęście są artyści, których twórczość zadaje kłam temu stwierdzeniu. Choćby tacy, którzy odwołują się do starej chasydzkiej tradycji nigunim - modlitewnych pieśni, śpiewanych bez słów. To właśnie ta tradycja połączyła czterech wybitnych, nowojorskich jazzmanów, którzy zagrali w piątek na inaugurację festiwalu.

Tych widzów, którzy wcześniej nie słyszeli promowanej przez artystów płyty "The Secrets", zachwycała, ale i zaskakiwała melodyjność, lekkość i wdzięk kolejnych utworów. Swe upodobania do "zakręconych", awangardowych dźwięków muzycy pozostawili tym razem nieco z boku. Nic dziwnego, że publiczność, która w połowie wypełniła dziedziniec Bazaru (szkoda!), dwukrotnie nagrodziła zespół owacją na stojąco.

Zachwycały potoczyste, lekkie frazy, grane przez pianistę Uri Caine'a, na przemian melancholijne i bardziej chropowate partie skrzypka Marka Feldmana. Doskonale kontrapunktowali ich basista Greg Cohen i perkusista Ben Perowsky.

Pewnym zawodem był dla mnie natomiast występ, grającego też w piątek, zespołu Ircha Pneumatic. Oczywiście, mieliśmy do czynienia ze znakomitymi instrumentalistami, ale więcej było zabawy formą niż muzyki. Były elementy zbiorowej improwizacji i niełatwe w odbiorze, rozwiązania typowe dla tradycji free. Choć trzeba przyznać, że sam pomysł grania na pięć klarnetów był imponujący.

Sobotni wieczór zaczął się od deszczu - koncerty przeniesiono do Pasażu Kultury na Starym Rynku. A kiedy zmoknięci poznaniacy usiedli już pod dachem, musieli... nieco poczekać na koncert. Zmiana miejsca wywołała bowiem opóźnienia. W pasażu panował zupełnie inny klimat niż na dziedzińcu Bazaru. Tam publiczność z namaszczeniem słuchała muzyki, tu zdarzały się głośno pokrzykujące grupki, słuchacze wciąż podróżowali do i od baru. Pojawiła się straż miejska, przywołana przez któregoś z okolicznych mieszkańców. Trochę to dziwne, bo wystarczyło wyjść na rynek, by z ogródków i lokali wokół rynku usłyszeć równie głośne granie.

Cierpliwość słuchaczy została nagrodzona - trio Rashanim, prowadzone przez gitarzystę Jona Madofa, dało niebywale energetyczny koncert. Artyści zagrali tematy Johna Zorna oraz własne - bardzo dynamiczne. Czasem bliżej im było do wdzięcznej melodyjności gwiazd tzw. surf rocka, czasem do twórczej furii Jimiego Hendriksa. Ich autorska wizja interpretowania żydowskiej tradycji okazała się porywająca.

Ciekawie zagrał też krajowy kwartet Cukunft. Tu dominowały zabawowe, melodyjne, rozkołysane nuty. I festiwal zakończył się w niedzielną noc, już po zamknięciu tego numeru, a gwiazdą finałowego koncertu był zespół La Mar Enfortuna.

Źródło: GW Poznań

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 19:00.Opłaty - infornacja/

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl