POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Zło może urosnąć  Email
Masz dość nienawistnych słów, obrażania i dyskryminacji  w języku publicznym? Oburza Cię bezkarność  mówiących? Chcesz zareagować, ale nie wiesz jak? Przyjdź na debatę i weź udział w dyskusji. „Zło może urosnąć”, czyli o tym jak i dlaczego reagować, kiedy słyszymy mowę nienawiści. I Publiczna Debata Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita i Teatru Polskiego dedykowana pamięci Marka Edelmana w pierwszą rocznicę Jego śmierci. Zapraszamy 11 października 2010 o godz. 17:45 do Teatru Polskiego w Warszawie – Scena Kameralna (wejście od ul. Sewerynów). Wstęp wolny. Paneliści: Agnieszka Graff, Jarosław Gugała, Agnieszka Holland oraz Paweł Huelle
Moderator: Krystyna Zowczak-Jastrzębska

W debacie można też uczestniczyć za pośrednictwem Internetu. Będzie można ją oglądać i wypowiadać się, korzystając ze stron: www.otwarta.org, www.teatr-polski.art.pl, www.naŻywo.net


Kliknij, żeby dowiedzieć się więcej

Kliknij, żeby pobrać plakat

Również w Zeszytach Literackich o debacie: kliknij oraz o Marku Edelmanie: kliknijCzy Teatr Polski - instytucja kultury oraz Otwarta Rzeczpospolita - stowarzyszenie, które przeciwstawia się antysemityzmowi i wszelkim formom ksenofobii i dyskryminacji w życiu publicznym, które działa na rzecz tolerancji, a przeciwko szerzeniu nienawiści mogą znaleźć pole współpracy na jakim obie instytucje będą wspólnie realizować swoje cele? Podejmujemy się tego zadania przekonani, że możemy sobie nawzajem służyć, zwłaszcza mając na uwadze najlepsze tradycje wykreowane przez założyciela Teatru Polskiego Arnolda Szyfmana i doświadczenia Otwartej Rzeczpospolitej.

Postanowiliśmy współorganizować OTWARTE DEBATY o ważnych i aktualnych aspektach życia publicznego. Będą się odbywać co trzy-cztery miesiące, zawsze w poniedziałek, a ich miejscem będzie TEATR POLSKI.

Problem nietolerancji i mowy nienawiści w przestrzeni publicznej niepokoił nas od dawna, ale kiedy zdecydowaliśmy, żeby stał się tematem pierwszej debaty nie wiedzieliśmy jeszcze, nawet sobie nie wyobrażaliśmy, że z dnia na dzień będzie zyskiwał na aktualności, a życie będzie nam dostarczać nowych, niewyobrażalnie zaskakujących przykładów publicznie wyrażanej wrogości i siania nienawiści. Wystarczy wziąć gazetę, włączyć radio czy telewizor, przejść się ulicami miast, wsiąść do tramwaju czy autobusu. O udziale w imprezach sportowych nie wspominając. Nasze oczy i uszy atakują napisy, rysunki i wypowiedzi osób prywatnych i publicznych, świeckich i duchownych. Te nienawistne opinie często mają ton agresywny, ale nierzadko przyjmują ton troski o wspólne polskie dobro, oburzenia na rzekome zło, które trzeba powstrzymać we wspólnym interesie. Dużo rzadziej słyszymy głosy sprzeciwu wobec przejawów nienawiści i nietolerancji. Brakuje ich, bo się boimy konfrontacji z rzecznikami zła, albo, co gorsza, bo nie dostrzegamy ukrytej wrogości lub nie doceniamy jej rozmiarów.

„Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia” – pouczał nas Marek Edelman. Zatem, podejmujemy się trudnego zadania, postanawiając pójść za Jego nakazem i „pilnować, by kultura pielęgnowała dobro, nie nienawiść”, „uczyć w szkołach, w przedszkolach, na uniwersytetach, że zło jest złem, że nienawiść jest złem i że miłość jest obowiązkiem, …walczyć ze złem tak, żeby ten, który czyni zło, zrozumiał, że nie będzie dla niego litości.” Marek Edelman przestrzegał, że przyzwalanie, „żeby na ulicach miast demokratycznych krajów, w imię swobód demokratycznych, odbywały się parady nienawiści i nietolerancji, to zły znak. I to nie jest demokracja, bo demokracja nie polega na przyzwoleniu na zło, nawet najmniejsze, bo ono może nie wiadomo kiedy urosnąć.”

Masz dość nienawistnych słów, obrażania i dyskryminacji w języku publicznym? Oburza Cię bezkarność mówiących? Chcesz zareagować, ale nie wiesz jak?

Przyjdź na debatę i weź udział w dyskusji!

Paula Sawicka
Andrzej Seweryn

 

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Shabbat - info

niebieski.jpgZapraszamy w piatek

25 września na godz 18:00

YOM KIPPUR

Zapraszamy w niedzielę

27 września na g. 18:00

-w poniedziałek 28.09

"złamanie "postu g. 19:26

jom.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Obozy letnie 2020

INFORMACJA TUTAJ

jcc.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl