W dniach 28 sierpnia do 5 września Warszawa znowu zabrzmi żydowską nutką. Bogaty program poniżej.
Pełny program zawierający opis wydarzeń znajduje się na stronie
festiwalsingera.pl .
Komitet Honorowy:
prof. Jerzy Buzek – Przewodniczący Parlamentu Europejskiego
prof. Władysław Bartoszewski – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa
Rady Ministrów RP
Hanna Gronkiewicz-Waltz – Prezydent m.st. Warszawy
Zvi Rav-Ner – Ambasador Izraela
Fundacja Shalom rozpocznie VII edycję Festiwalu Warszawa Singera od złożenia hołdu Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata, z którymi współpracuje od wielu lat. Do Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, powstałego w 1985 roku, należą obywatele polscy z tytułem i medalem Sprawiedliwego. Celem Towarzystwa jest szerzenie wiedzy o Zagładzie i inicjatywach podejmowanych przez Sprawiedliwych.
g. 13.00
SPOTKANIE z członkami Polskiego Towarzystwa
Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata
Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16
Wstęp wolny
g. 15.00 FILM “Sprawiedliwi”
Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16
Wstęp wolny
g. 17.00
SPOTKANIE z Janiną Zgrzembską,
córką Ireny Sendlerowej
Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16
Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 22 620 55 85; 652 16 48
g. 17.30
Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata
Kościół Wszystkich Świętych, Plac Grzybowski 3/5
g. 17.30
SPOTKANIE 25-lecie Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata
Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
We współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich
Wstęp wolny
g. 19.00 SPEKTAKL „Skrzypek na dachu”, Teatr Żydowski
Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 3 sierpnia 2010 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eBilet.pl
g. 20.00
KONCERT “Wisła szepcze po żydowsku”, Trio Adama Mazurka
Port Czerniakowski w Warszawie, ulica Czerniakowska 130/132
Impreza zorganizowana we współpracy z Fundacją Ja Wisła
Wstęp wolny
WYSTAWA “Cukunft” (Przyszłość)
Synagoga im. Nożyków, ulica Twarda 6
Impreza towarzysząca organizowana przez Gminę Żydowską w Warszawie
Bilet wstępu do Synagogi i na wystawę w cenie 6 zł do nabycia w portierni Synagogi
Wystawa czynna w dniach 28 sierpnia - 2 września
g. 13.00
WARSZTATY śpiewu kantoralnego,
kantor Benzion Miller
Synagoga im. Nożyków, ulica Twarda 6
Mężczyzn obowiązuje nakrycie głowy. Miejsca nie są numerowane.
Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 22 620 55 85; 652 16 48
g. 13.00 DLA DZIECI „Bajkowy sztetl”, Marcin Bolldorf
Skwer przed Teatrem Żydowskim
Wstęp wolny
g. 13.00
INSTALACJA „Geniza – ziemia, powietrze, ogień”,
Prado, Wiśniewski, Rogiński
Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Plac Grzybowski 12/16
Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 22 620 55 85; 652 16 48
g. 14.00
WARSZTATY “Legendy o duchach, demonach i aniołach”, Etel Szyc, Hanna Kossowska
Klub TSKŻ, Plac Grzybowski 12/16
Wstęp wolny
g. 14.00 FILM „Niedokończony film”
Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16
We współpracy z Festiwalem Planete Doc Reviev oraz Against Gravity
Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 22 620 55 85; 652 16 48
g. 14.30 SPOTKANIE „Tora i jej ozdoby”, Monika Krajewska
Austriackie Forum Kultury, ulica Próżna 8
Wstęp wolny
g. 16.00
WYSTAWA “Harmony in Próżna”, Ditti Rav-Ner i OTWARCIE RESTAURACJI Próżna–Hoiz
Restauracja Próżna-Hoiz, ulica Próżna 14
Wstęp wolny
g. 16.00
SPOTKANIE 60 lat pracy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce
Klub TSKŻ, dziedziniec Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
Wstęp wolny
g. 16.30
WYSTAWA „ Singer w kręgu decentryzmu”, Liliana i Wiesław Fijałkowscy
Austriackie Forum Kultury, ulica Próżna 8
Wstęp wolny
Wystawa czynna do 24 września; godziny otwarcia pn-pt 9.00-20.00, sb-nd 11.00-21.00
g. 16.30
PREZENTACJA “Jeruszalajim Szel Zahaw”, Jolanta Drabik
Restauracja Koszerna Shlomo’s, ulica Bagno 2, wejście również od Próżnej 5
Wstęp wolny
g. 17.00 SPEKTAKL „Pieśń nad Pieśniami”, Teatr Żydowski
Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 3 sierpnia 2010 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eBilet.pl
INAUGURACJA PROJEKTU „PAMIĘĆ KAMIENIC”
ULICA PRÓŻNA
g. 17.00
WYSTAWA „Projekt Próżna 2010”, wystawa zbiorowa
Lokale przy ulicy Próżnej 7/9
Wstęp wolny
Wystawa czynna jest od 29 sierpnia do 5 września w godzinach: 14.00-20.00
g. 18.00 INSTALACJA „Jest taka ulica”
Lokale przy ulicy Próżnej 7/9
Wstęp wolny
Instalacja czynna w dniach 29 sierpnia – 1 września
g.18.00 INSTALACJA „Zacisze”, Tadeusz Rolke
Lokal przy ulicy Próżnej 14 (wejście od Placu Grzybowskiego)
Współpraca: Aleksandra Hirszfeld
Wstęp wolny, Instalacja czynna do 5 września 2010
g. 18.00 WYSTAWA „Szymon Wiesenthal z przymrużeniem oka”
Restauracja Koszerna Shlomo’s, ulica Bagno 2, wejście również od Próżnej 5
Wystawę zorganizowano dzięki uprzejmości Biblioteki Narodowej, właściciela egzemplarzy oryginalnych „Omnibusa”
Wstęp wolny
g. 18.00 MONODRAM „Irena zwana Jolantą”
Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Plac Grzybowski 12/16
Impreza towarzysząca odbywająca się w ramach Obchodów Roku Ireny Sendlerowej
Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 22 620 55 85; 652 16 48
g. 18.30
SPEKTAKL „She was never even here at all”, Yiddishpiel
Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
We współpracy z Ambasadą Izraela
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 3 sierpnia 2010 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eBilet.pl
g. 18.30
WYKŁAD „Mame, tate, bobe i zejde, czyli miszpoche – rodzinny portret nieujarzmiony”
Restauracja Próżna-Hoiz, ulica Próżna 14
Wstęp wolny
g. 18.30 WYSTAWA „Ptaki”, Teresa Wojciechowska
Patio, Teatr Żydowski
Wstęp wolny
g.18.30
WYSTAWA „Portret z ulicy Próżnej i nie tylko…”, Harry Weinberg
Hall Teatru Żydowskiego
Wstęp wolny
g. 20.00
UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU Koncert Kantorów
Synagoga im. Nożyków, ulica Twarda 6
Mężczyzn obowiązuje nakrycie głowy. Miejsca nie są numerowane.
Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 22 620 55 85; 652 16 48
12-17 KUCHNIA Dzień Kuchni Żydów Polskich
Zapraszamy na Dzień Kuchni Żydów Polskich w Restauracji Koszernej Shlomo’s
ulica Bagno 2, wejście również od Próżnej 5
g. 17.00 WYKŁAD „Literackie obrazy Warszawy”
Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16
Wstęp wolny
g. 17.00
PREZENTACJA Galerii Powojennej Muzeum Historii Żydów Polskich
Austriackie Forum Kultury, ulica Próżna 8
Projekt we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich
Wstęp wolny
g. 18.30 SPOTKANIE Muzyka ze skarbnicy żydowskiej
Restauracja Próżna-Hoiz, ulica Próżna 14
Wstęp wolny
g. 18.30
SPOTKANIE „Biblia – Kobiety zwycięskie, kobiety ofiary”, Bella Szwarcman-Czarnota
Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16
Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 22 620 55 85; 652 16 48
g. 18.30
PREZENTACJA Prezentacja portalu Moja Żydowska Warszawa
Synagoga im. Nożyków, ulica Twarda 6
Impreza towarzysząca organizowana przez Gminę Żydowską w Warszawie
Wstęp wolny
g. 19.00
KONCERT NA DUŻYM EKRANIE Songs in Uniform – The Songs of Israeli Military Groups
Restauracja Koszerna Shlomo’s, ulica Bagno 2, wejście również od Próżnej 5.
Impreza towarzysząca
Wstęp wolny
g. 19.00 SPEKTAKL „Maestro”, Laboratorium Dramatu
Scena Główna Laboratorium Dramatu, ulica Olesińska 21
Impreza towarzysząca we współpracy z Laboratorium Dramatu
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie teatru oraz za pośrednictwem portali: eBilet, Biletieria oraz Ticket Online
g. 19.30 WYSTAWA „Dużo kobiet – Izrael”, Mikołaj Grynberg
Foyer Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
Wstęp wolny
g. 20.00
KONCERT “Klezmer & Strings”, Giora Feidman & Gershwin Quartet
Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 3 sierpnia 2010 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eBilet.pl
12-24 KUCHNIA Dzień Kuchni Żydów Marokańskich
Restauracja Koszerna Shlomo’s, ulica Bagno 2, wejście również od Próżnej 5
Wstęp wolny
g. 17.00
WYKŁAD „Żydowski krawiec jako element krajobrazu diaspory Żydów wschodnioeuropejskich”
Restauracja Próżna-Hoiz, ulica Próżna 14
Wstęp wolny
g. 17.00 WARSZTATY muzyczne, Giora Feidman
Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16
Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 22 620 55 85; 652 16 48
g. 18.30 SPOTKANIE Muzyka ze skarbnicy żydowskiej
Restauracja Próżna-Hoiz, ulica Próżna 14
Wstęp wolny
g. 18.30
SPEKTAKL „Opowieści z Bramy – Sztukmistrz z Lublina”, Teatr NN
Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie teatru oraz za pośrednictwem portali: eBilet, Biletieria oraz Ticket Online
g. 19.00
WYSTAWA „Kolory świata – zielony”, Hanna Siudalska
Restauracja Próżna-Hoiz, ulica Próżna 14
Wstęp wolny
g. 19.00 KONCERT NA DUŻYM EKRANIE Kobi Peretz
Restauracja Koszerna Shlomo’s, ulica Bagno 2, wejście również od Próżnej 5
Impreza towarzysząca
Wstęp wolny
g. 20.00 KONCERT Leopold Kozłowski i Przyjaciele
Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 3 sierpnia 2010 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eBilet.pl
12-24 KUCHNIA Dzień Kuchni Żydów Rosyjskich
Restauracja Koszerna Shlomo’s Ulica Bagno 2, wejście również od Próżnej 5
Wstęp wolny
g. 15.00
ZWIEDZANIE Żydowskiego Instytutu Historycznego
Żydowski Instytut Historyczny, ulica Tłomackie 3/5
Zbiórka w hallu ŻIH
Wstęp wolny
g. 17.00
WYKŁAD „Słonie Suckewera lub zmysłowe fascynacje poety”
Restauracja Próżna-Hoiz, ulica Próżna 14
Wstęp wolny
g. 17.30
KONCERT “Taki jeden dzień”, Chrząstowska, Vikaluk, Brodniewicz
Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16
Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 22 620 55 85; 652 16 48
g. 18.00
SPOTKANIE „Kolejne pokolenie – roczniki 70 piszą nową opowieść”
Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Plac Grzybowski 12/16
Wstęp wolny
g. 18.30 SPOTKANIE Muzyka ze skarbnicy żydowskiej
Restauracja Próżna-Hoiz, ulica Próżna 14
Wstęp wolny
g. 18.30
FILM „Żydzi polscy”, przegląd filmów dokumentalnych
Kino Iluzjon, Biblioteka Narodowa, sala im. S. Dembego, wejście A, Al. Niepodległości 213
Przegląd organizowany w ramach Festiwalu przez Filmotekę Narodową
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie kina Iluzjon, tel. 646 12 60
g. 19.00
WYKŁAD „Kobieta i mężczyzna w judaizmie”, Rabin Shlomo Stambler
Austriackie Forum Kultury, ulica Próżna 8
Wstęp wolny
g. 19.00
KONCERT „Kadysz”, dyrekcja Krzysztof Penderecki, John Axelrod
Kościół Wszystkich Świętych, pl. Grzybowski 3/5
We współpracy ze Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena
Bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 3 sierpnia 2010 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eBilet.pl
g. 19.00 KONCERT NA DUŻYM EKRANIE Yaakov Shwekey
Restauracja Koszerna Shlomo’s, ulica Bagno 2, wejście również od Próżnej 5
Impreza towarzysząca
Wstęp wolny
g. 22.00 SPEKTAKL „Kabbalah”, Pinchas Tiktiner i przyjaciele
Duża scena Teatru Żydowskiego
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 3 sierpnia 2010 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eBilet.pl
12-24 KUCHNIA Dzień Kuchni Żydów Perskich
Zapraszamy na Dzień Kuchni Żydów Perskich w Restauracji Koszernej Shlomo’s
Wstęp wolny
11-16
SESJA NAUKOWA “Wer du bist – dos wejs ich, nor wer ich bin – dos wejstu niszt…”
Żydowski Instytut Historyczny, sala w Błękitnym Wieżowcu, ulica Tłomackie 3/5
Wstęp wolny
g. 15.00 ZWIEDZANIE Żydowskiego Instytutu Historycznego
Żydowski Instytut Historyczny, ulica Tłomackie 3/5
Zbiórka w hallu ŻIH
Wstęp wolny
g. 17.00 SPOTKANIE Otwarcie księgarni wydawnictwa Muza
Księgarnia Wydawnictwa Muza, ulica Próżna 14
Wstęp wolny
g. 17.00 SPOTKANIE Rita Baum w Jidyszlandzie
Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16
Wstęp wolny
g. 17.00
KONCERT Otwarcie tancbudy, Elizabeth Schwartz i Yale Strom
Tancbuda, skwer przed Teatrem Żydowskim
Wstęp wolny
g. 17.00 WYSTAWA „Cisza”, Marzena Dąbrowska
Lokal przy ulicy Próżnej 14
Wstęp wolny
g. 17.30
WARSZTATY „Projektujemy Mizrach”, Monika Krajewska
Austriackie Forum Kultury, ulica Próżna 8
Wstęp wolny
g. 17.30 WYSTAWA „W próżni ciszy”, Bartosz Mrozowski
Brama przy ulicy Próżnej 12
wystawa czynna do 5 września
Wstęp wolny
|