POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Tzadik Festiwal w Poznaniu  Email
30 lipca 2010 startuje czwarta edycja Tzadik Poznań Festival.  Impreza została podzielony na dwa tematyczne cykle: muzyczny i filmowy. Potrwa 3 dni, a każdy z nich będzie miał swój urok i klimat. Na program składają się koncerty, projekcje filmowe a także duże widowisko plenerowe. Festiwal zgromadzi najwybitniejszych zagranicznych i polskich artystów muzyki i filmu, twórców z dużym dorobkiem artystycznym, jak również młodych, początkujących artystów.

TZADIK MUZYCZNY jak co roku zaprezentuje światową czołówkę muzyki wyrastającej z kultury żydowskiej, z USA, Francji i Polski. Muzycy wystąpią z wykonywanym przez siebie od lat repertuarem, przygotują także projekty specjalne. Będą one tworzone wspólnie przez muzyków zagranicznych i polskich. Pierwszego i drugiego dnia odbywać się będą po trzy koncerty. Jeden na scenie głównej - będą to koncerty galowe, dwa w klubach Dragon (ul. Zamkowa 3 w Poznaniu) i dwa w klubie Meskalina (dawna restauracja Kresowa, Stary Rynek 3, Poznań).

Szczegółowy program: www.tzadikpoznanfestival.pl

W niedzielę poza trzema koncertami (koncert galowy + dwa koncerty klubowe) odbędzie się koncert specjalny opisany poniżej.

Wśród zaproszonych artystów są takie gwiazdy jak amerykański gitarzysta Tim Sparks i francuski akordeonista Yves Weyh, polski gitarzysta Raphael Rogiński, polski skrzypek Maciej Filipczuk i wokalistka Lena Piękniewska.

Koncerty galowe odbywające się w unikalnym miejscu, jakim bez wątpienia jest dziedziniec Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, otrzymają tym samym wyjątkową oprawę.

Pierwszy koncert galowy to solowy recital gwiazdy tegorocznej edycji, amerykańskiego gitarzysty Tima Sparksa. Gitarzysta wędruje śladami żydowskich tradycji Bliskiego Wschodu poprzez Bałkany i Półwysep Iberyjski, aż po Amerykę lat 20. i 30., gdzie odrodziła się muzyka klezmerska. Jak przystało na taką podróż, muzyka przemawia klimatem wspomnień i snów. Warto tutaj dodać, że to będzie PIERWSZA WIZYTA tego artysty w Polsce.

Pierwszym projektem specjalnym czwartej edycji festiwalu będzie sobotni, galowy koncert jednego z czołowych amerykańskich gitarzystów folkowo/jazzowych - Tima Sparksa, który dla wytwórni TZADIK nagrał cztery płyty. Tim Sparks wystąpi w dwóch odsłonach: duet z Raphaelem Rogińskim i kwartet w składzie Tim Sparks (gitara), Raphael Rogiński (gitara), Macio Moretti (perkusja) i Ksawery Wójciński (kontrabas). Podczas obu koncertów usłyszymy tradycyjne kompozycje klezmerskiego klarnecisty Naftula Brandweina, któreu gitarzysta dedykował swoja ostatnią płytę "Little Princess - Tim Sparks Plays Naftule Brandwein".

Drugim projektem specjalnym będzie niedzielny galowy koncert jednego z czołowych francuskich akordeonistów Yvesa Weyh z zespołu Zakarya (który gościł już na pierwszej edycji TZADIK POZNAŃ FESTIVAL, kiedy to ich koncert poprzedził występ Johna Zorna z zespołem Masada) i muzyków polskich: polski gitarzysta Raphael Rogiński, klarneciści Paweł Szamburski i Michał Górczyński i perkusista Paweł Szpura. Ten francusko-polski kwintet będzie wykonywał tradycyjne żydowskie melodie ze wszystkich stron świata - od Jemenu aż po Kaukaz, od Krakowa do Tin Pan Alley. Usłyszymy zatem elementy muzyki bałkańskiej, klezmerskiej, sefardyjskiej, judeokurdyjskiej, ale także galicyjskiej.

Podczas festiwalu swoją premierę będzie miał spektakl „Rondele – kołysanki na wieczny sen”. To próba wskrzeszenia na jedną, dwie a może i więcej nocy,  życia w dzielnicy żydowskiej w Poznaniu. Spektakl  wypełnią kołysanki skomponowane i zaaranżowane specjalnie dla jego potrzeb. Ich autorką jest wokalistka Lena Piękniewska – pomysłodawczyni projektu. Opracowaniem  i aranżacją całości materiału muzycznego zajmie się Maciej Filipczuk – znany poznański skrzypek, zapraszający  przy tej okazji do współpracy kilku artystów jazzowej i awangardowej sceny muzycznej.

Niezwykle istotny jest wybór miejsca przedstawienia. Twórcy projektu zdecydowali się na podwórko kamienicy przy ulicy Dominikańskiej 3. Skład zespołu: Lena Piękniewska - głos, Maciej Filipczuk - skrzypce, Krzysztof Dys - fortepian, Maciej "Kocin" Kociński - saksofon, klarnet, Krzysztof Szmańda - perkusja i Andrzej Święs - kontrabas. Koncert ten produkowany jest przez Poznańską Fundację Artystyczną.

Kuratorem cyklu muzycznego jest Tomasz Konwent, kurator i rzecznik prasowy poprzednich edycji „Tzadik Poznań Festiwal”.

TZADIK FILMOWY – jak co roku poświęcony jest narodowi żydowskiemu, jego tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii, zarówno współczesnej jak i na przestrzeni dziejów.
Tak jak w latach poprzednich, podczas tegorocznej edycji trwać będzie przegląd filmów nagrodzonych na 7 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „ŻYDOWSKIE MOTYWY”, który odbył się w dniach 20 - 25 kwietnia 2010 roku w Warszawie. Chcemy, aby dzieła kinematograficzne na tematy żydowskie docierały zwłaszcza do młodej widowni, która stoi dziś również przed trudnymi problemami współczesności, jak terroryzm, nietolerancja i nienawiść.
W tym roku salą kinową będzie sala audiowizualna Małego Domu Kultury w klubie Dragon, mieszcząca około 100 miejsc siedzących.

Tzadik Poznań Festival odbywa się już po raz czwarty. Przypomnijmy –  podczas poprzednich edycji wystąpili m.in. JOHN ZORN ze swoim kwartetem Masada i pianistą URI CAINEM (w składzie specjalnie przygotowanym na ten festiwal - i po raz pierwszy w Europie!), JAMIE SAFT TRIO, francuski kwartet ZAKARYA (2007 r.), YAIR DALAL - BandOrient oraz ALBERT BEGER NEW QUARTET (2008 r.), kwartet FELDMAN/ COHEN/ CAINE/ PEROWSKY,  trio RASHANIM, Joe MCPHEE i LA MAR ENFORTUNA (2009 r.). Nie zabrakło także artystów polskich, inspirujących się muzyką i kulturą żydowską – byli to m.in. Raphael Rogiński ze swoimi projektami SHOFAR i CUKUNFT, formacje The TRANSGRESS, YAZZBOT MAZUT, ENTEROUT TRIO, oraz klarnetowy projekt Mikołaja Trzaski – IRCHA PNEUMATIC.

Od początku też towarzyszą nam filmy, nagrodzone na kolejnych edycjach festiwalu “Żydowskie motywy”, a także spotkania literackie i plastyczne (performens poetycki "Słowo Święte, Słowo Przeklęte", z udziałem Ewy Lipskiej, Ryszarda Krynickiego i Piotra Matywieckiego oraz muzyków - Mateusza i Marka Pospieszalskich; spotkanie z Agnieszką Sabor, autorką książki "Sztetl. Śladami żydowskich miasteczek" – oraz złożona z dwóch części wystawa Yossi Lamela: "Yossi Lamel Retrospektywa" i premierowa "Serce moje" w poznańskim Muzeum Narodowym).

 

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Shabbat - info

niebieski.jpgZapraszamy w piatek

25 września na godz 18:00

YOM KIPPUR

Zapraszamy w niedzielę

27 września na g. 18:00

-w poniedziałek 28.09

"złamanie "postu g. 19:26

jom.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Obozy letnie 2020

INFORMACJA TUTAJ

jcc.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl