POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Rusza budowa muzeum !  Email
Umowa na budowę Muzeum Historii Żydów Polskich podpisana. Budynek o niezwykłej architekturze za 152 mln zł będzie gotowy wiosną 2012 r. - Nie ma dziś w Polsce takiej placówki, w której byłoby odzwierciedlone bogactwo dziedzictwa polskich Żydów. Muzeum, które powstanie na Muranowie, opowie o tysiącletniej wspólnej historii Żydów i Polaków, będzie unikalnym, jednym z najpiękniejszych projektów muzealnych na świecie - mówiła wczoraj prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wspólnie z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim podpisała umowę z firmami Polimex-Mostostal i PBU Interbud-West, które za 152 mln zł zbudują obiekt tuż obok pomnika Bohaterów Getta przy ul. Anielewicza. Ratusz z ministerstwem sfinansują budowę po połowie. - Zakończył się właśnie najtrudniejszy etap w historii każdej inwestycji, to znaczy zostały przeprowadzone procedury zamówień publicznych, wybrano wykonawcę i znaleziono pieniądze. Przy tym wszystkim sama budowa jest już mniejszym wyzwaniem - dodał minister Zdrojewski.

    Lekko hamował ten entuzjazm Konrad Jaskóła, prezes firmy Polimex-Mostostal. Przypominał, że budynek zaprojektowany przez fińskie biuro projektowe Lahdelma & Mahlamäki ma unikalną konstrukcję. Przez całą jego długość ma się ciągnąć pęknięcie. To wymaga postawienia dwóch wysokich na trzy piętra tzw. ścian krzywoliniowych wyglądających jak stop-klatka flagi łopocącej na wietrze. - Przesuniemy na tę budowę naszych najlepszych inżynierów. Ze ścianami na pewno damy sobie radę. Bardziej martwię się o początek prac, kiedy koparki zaczną wybierać ziemię pod dwie podziemne kondygnacje muzeum. Kto wie, co wtedy odkryjemy? Apeluję do wszystkich instytucji o współpracę, żeby nie doszło do takich sytuacji jak ze wstrzymaną odbudową Pałacu Saskiego - mówił prezes Jaskóła. I zapowiedział, że robotnicy pojawią się na placu budowy jeszcze przed końcem czerwca.

    Na zakończenie budowy konsorcjum ma 33 miesiące. Oznacza to, że wiosną 2012 r. żelbetowa skorupa muzeum będzie gotowa. Potem przyjdzie czas na jego wyposażanie. Ma być tu zainstalowana m.in. multimedialna wystawa. Dzięki niej przespacerujemy się np. Nalewkami z żydowskimi sklepikami z początku XX w. Koszt wystawy i wyposażenia szacowany jest na 100 mln zł. Pieniądze na ten cel zobowiązało się zebrać stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. Wliczając obietnice prywatnych darczyńców oraz rządu Niemiec, dotąd zgromadziło około połowy tej kwoty. - Wciąż jednak napływają kolejne deklaracje, dziś na przykład milion dolarów zaoferował amerykański biznesmen - mówił dyrektor muzeum Jerzy Halbersztadt. W amerykańskiej Izbie Reprezentantów trwają prace nad ustawą przekazującą na budowę 5 mln dol. Wsparcie, choć bez konkretnych kwot, obiecał też prezydent Francji Nicolas Sarkozy.

    Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewniła, że Muzeum Historii Żydów Polskich będzie działać na 70. rocznicę powstania w getcie warszawskim, czyli w kwietniu 2013 r.

Źródło: GW

/zdjęcie: z zasobów Wikipedii/

 

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Rosz HaSzana 2021

Spotykamy się 18 września

o godz. 18:00

Szachrit w sobotę 18.09

o godz. 9:30

apples&honey.jpg

Shabbat - info

UWAGA !!!

Spotkania szabatowe

wstrzymane do odwołania.

w razie pytań kontakt z biurem 

poznan@jewish.org.pl

niebieski.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Obozy letnie 2020

INFORMACJA TUTAJ

jcc.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl