POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Rocznica Powstania w Warszawskim Getcie  Email
 W cieniu żałoby narodowej trwają przygotowania do 67. rocznicy powstania w Warszawskim Getcie. Wiele organizacji apeluje, by przed oficjalnymi uroczystościami przyjść na grób Marka Edelmana na Cmentarzu Żydowskim.  Hołd Markowi Edelmanowi będzie można oddać na Cmentarzu Żydowskim o godz. 11.30 przy jego grobie. Później wyruszy stamtąd marsz tradycyjną trasą, którą przez lata szedł też Edelman - pod pomnik Bohaterów Getta, płytę Szmula Zygielbojma (tutaj młodzież Teremisek odśpiewa hymn Bundu), poprzez bunkier-grób przy ul. Miłej 18, gdzie co roku zapalał znicz. - W tym roku, zgodnie z jego wolą, wniosą go na górę przedstawiciele młodego pokolenia - zapowiada Paula Sawicka ze stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita. Marsz zakończy się przy pomniku na Umschlagplatzu. - Apelujemy, by przyjść z żółtymi kwiatami, symbolem naszej pamięci o bohaterach getta. To nasza wspólna historia - mówi Sawicka.

    Do obchodów 67. rocznicy wybuchu powstania w getcie przygotowuje się też Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów, Gmina żydowska, fundacja Shalom i inne organizacje. Według ułożonego wcześniej planu miały rozpocząć się w poniedziałek o godz. 11. złożeniem wieńców pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Z tego punktu jednak zrezygnowano, bo wiadomo, że będą kłopoty z zapewnieniem udziału kompanii honorowej WP. Dlatego obchody rozpoczną się w południe pod pomnikiem Bohaterów Getta, skąd później wyruszy tradycyjny marsz na Umschlagplatz - jego uczestnicy zapewne połączą się z grupą idącą z Cmentarza Żydowskiego. - W tym roku nie zdecydowaliśmy się iść na cmentarz. To na prośbę kombatantów, którym na przedzieranie się przez groby nie pozwala już zdrowie - wyjaśnia Ewa Prończuk, sekretarz generalny TSKŻ. W zamian planowane jest złożenie kwiatów na grobie Marka Edelmana. Kwiaty zostaną też złożone pod murem getta przy ul. Siennej 55. W niedzielę 18 kwietnia, dzień przed rocznicą, w Teatrze Żydowskim odbędzie się uroczysty wieczór, w trakcie którego planowany jest apel poległych. Będzie projekcja trzech filmów dokumentalnych i wręczenie Medali Powstania w Getcie Warszawskim. Otrzymają je m.in. prof. Maria Janion i Ośrodek Karta. - Nie planujemy odwołania wieczoru, bo uroczystości rocznicowe w hołdzie powstania również mają charakter żałobny - zaznacza Ewa Prończuk.

Źródło: GW Stołeczna
 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 19:00.Opłaty - infornacja/

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl