POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Rabin Yehoshua Ellis nowym emisariuszem Sh.I w Katowicach  Email

Rabin Yehoshua Ellis, 34, został wybrany, żeby służyć jako nowy emisariusz Szawei Israel  w Katowicach. Rabin Ellis będzie głównym rabinem Miasta Katowice a jego praca będzie polegała na umocnieniu lokalnej społeczności oraz dotarciu do „ukrytych Żydów” z całego regionu, którzy pragną powrócić do społeczności żydowskiej.

„Cieszymy się, że rabin Yehoshua Ellis dołączył do grona Szawei Israel. To bezpośredni rezultat rozwoju naszej działalności na terenie Polski w świetle odrodzenia żydowskiego życia, które ma tam miejsce”, powiedział prezes Szawei Israel, Michael Freund. „Od upadku Żelaznej Kurtyny, wzrastająca liczba młodych Polaków zaczęła odkrywać swoje żydowskie pochodzenie i wyrażać pragnienie, aby zbliżyć się do Izraela i narodu żydowskiego”. „Naszym obowiązkiem jest dotrzeć do nich i im to umożliwić”, powiedział.

Urodzony w Kansas, Missouri, rabin Yehoshua Ellis studiował w różnych jesziwach, zanim otrzymał ordynację rabinacką z Shehebar Sephardic Center. Jest także certyfikowanym szojchetem. Przez kilka lat był wolontariuszem w społeczności żydowskiej w Warszawie, gdzie nawiązał silną więź ze społecznością i postanowił oddać się pracy na jej rzecz.

Rabin Ellis będzie pracował nad rozwojem aktywności Szawei Israel na terenie Polski,  co obejmuje: zwoływanie seminariów i sympozjów dla „ukrytych Żydów”, organizowanie modlitw i regularnych zajęć o różnorodnej tematyce żydowskiej, publikowanie newslettera i innych polskojęzycznych, drukowanych publikacji poruszających żydowskie zagadnienia         i dystrybuowanie ich pomiędzy społecznościami w Polsce; zapewnienie wsparcia przy procesie aliji, konwersji i absorpcji dla tych członków polskiej społeczności, którzy emigrują do Izraela.

O Katowicach

Społeczność żydowską w Katowicach datuje się wstecz do 1733 roku, ale prawdziwy wzrost populacji nastąpił pod koniec XIX i na początku XX wieku, ze względu na rozwój przemysłowy miasta. Zanim do miasta wkroczyli Niemcy w 1939 roku, w mieście żyło około 10 000 Żydów. Większość została zamordowana przez nazistów w Auschwitz. Dzisiaj, społeczność żydowska liczy 120 członków zarejestrowanych oficjalnie w lokalnej gminie żydowskiej, ale szacuje się, że jest tu 1000 „ukrytych Żydów”, możliwe, że więcej mieszka          w okolicy. W ostatnich czasach, coraz więcej ludzi powraca do żydowskich korzeni.

„Ukryci Żydzi” w Polsce

„Ukryci Żydzi” to fenomen, który wzrósł na sile w ostatnich latach w Polsce, ze względu na stopniowy powrót Żydów do judaizmu i narodu żydowskiego. Wielu z tych Żydów utraciło jakikolwiek kontakt z judaizmem z powodu ekstremalnego antysemityzmu, z jakim spotykali się po Holokauście, niektórzy z nich przeszli na chrześcijaństwo. Jeszcze inni, ukrywali swoją tożsamość w latach komunizmu i dopiero teraz czują się wolni na tyle, aby powrócić do swojej prawdziwej tożsamości. Kolejne zjawisko dotyczy Żydów zaadoptowanych przez katolickie rodziny i ukrywanych przez kościelne instytucje podczas Holokaustu. Nie byli oni informowani o swoim żydowskim pochodzeniu i w ostatnich latach stopniowo zaczynają je odkrywać. Obecnie liczbę Żydów w Polsce podaje się oficjalnie jako 4000, ale zgodnie z innymi szacunkami, dziesiątki tysięcy wciąż żyją w ukryciu przez ujawnieniem swojej prawdziwej tożsamości albo są tego nieświadomi.

/zrodlo: shavei.org/

 

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Rosz HaSzana 2021

Spotykamy się 18 września

o godz. 18:00

Szachrit w sobotę 18.09

o godz. 9:30

apples&honey.jpg

Shabbat - info

UWAGA !!!

Spotkania szabatowe

wstrzymane do odwołania.

w razie pytań kontakt z biurem 

poznan@jewish.org.pl

niebieski.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Obozy letnie 2020

INFORMACJA TUTAJ

jcc.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl