POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Czy Gilad Szalit zostanie wreszcie uwolniony ???  Email
Za Gilada Szalita, porwanego trzy lata temu przez Hamas izraelskiego żołnierza, Izrael gotów jest oddać co najmniej kilkuset palestyńskich więźniów - twierdzi niemiecki tygodnik "Der Spiegel". Według dziennikarzy magazynu wypracowane przez niemiecki wywiad BND porozumienie między Jerozolimą a rządzącymi Strefą Gazy palestyńskimi terrorystami może zostać zawarte nawet w ciągu kilku najbliższych dni. Izraelska propozycja ma zakładać, że Szalit zostałby bezpośrednio wymieniony na 450 Palestyńczyków (spośród ok. 7700 znajdujących się w więzieniach) wypuszczanych na wolność w kilku etapach. Pierwsi opuściliby więzienie przed rozpoczęciem wymiany. Potem Szalit zostałby przewieziony do Kairu przez ludzi Hamasu i przekazany wysłannikom Izraela, na co Jerozolima odpowiedziałaby uwolnieniem kolejnej grupy Palestyńczyków. W ramach "humanitarnego gestu" na jesieni premier Beniamin Netanjahu jest gotów wydać kolejnych. Jerozolima za wszelką cenę chce jednak uniknąć wpisania jesiennej "amnestii" do formalnego porozumienia z radykałami.

       Prawdopodobnie decyzja należy teraz do jednego z najważniejszych liderów Hamasu, Chaleda Meszala. Ma on ją podjąć już w pierwszych dniach września. Uchodzący za pragmatyka Meszal opuścił w piątek Damaszek i w tym tygodniu powinien pojawić się w Kairze, gdzie spotka się z niemieckimi i egipskimi mediatorami, którzy mają go namawiać do przyjęcia izraelskiej oferty. Nieprzypadkowo zapewne w tym samym czasie w Kairze pojawią się szef izraelskich negocjatorów Haggai Hadas oraz dowódca militarnego skrzydła Hamasu Ahmed Al-Dżabari.

        Obie strony konfliktu potrzebują teraz sukcesu: po tym jak Hamas bez powodzenia próbował zaprezentować niedawną wojnę w Strefie Gazy jako swoje militarne zwycięstwo, teraz radykałowie mogliby triumfalnie pokazać zwolnionych więźniów rodakom. Izraelski premier mógłby z kolei definitywnie podkreślić swoją przewagę nad poprzednikiem Ehudem Olmertem, który bezskutecznie obiecywał, że uwolni porwanego żołnierza przed odejściem ze stanowiska. Netanjahu też zresztą nie chce ryzykować spektakularnej porażki i woli studzić nastroje. - Decyzje o zawarciu porozumienia w ciągu kilku następnych dni to bezpodstawne spekulacje - stwierdził wczoraj na zamkniętym posiedzeniu swojego gabinetu.

       Na porozumieniu mogliby zyskać też pośrednicy, a zwłaszcza Niemcy. Agenci BND od wielu lat starają się pośredniczyć między stronami konfliktu bliskowschodniego. Tak w oczach Izraelczyków, jak i Arabów uchodzą za wiarygodnych i uczciwych partnerów, tym bardziej że Berlin nie ma własnej polityki bliskowschodniej - takiej jak USA, Francja czy Rosja. Dzięki temu BND miała tu sukcesy - m.in. dzięki bardzo dobrym relacjom z libańskim szyickim Hezbollahem udało jej się doprowadzić w lipcu 2008 r. do wymiany ciał zabitych izraelskich żołnierzy za ciała libańskich oraz palestyńskich bojowników. Niemcy nie mogli przepuścili i tej okazji: kiedy po wiosennym fiasku rokowań w Kairze Izrael zwrócił się z prośbą o pośrednictwo do Berlina, propozycja została natychmiast przyjęta. Od połowy lipca w negocjacjach uczestniczy, według liderów Hamasu, około 3 - 5 agentów BND, którzy nieustannie kursują między Jerozolimą, Kairem, Damaszkiem i Berlinem. Jeśli im się powiedzie, za kilka lat to Berlin może być najważniejszym zachodnim mediatorem na Bliskim Wschodzie.
Źródło: Dziennik
 

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Rosz HaSzana 2021

Spotykamy się 18 września

o godz. 18:00

Szachrit w sobotę 18.09

o godz. 9:30

apples&honey.jpg

Shabbat - info

UWAGA !!!

Spotkania szabatowe

wstrzymane do odwołania.

w razie pytań kontakt z biurem 

poznan@jewish.org.pl

niebieski.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Obozy letnie 2020

INFORMACJA TUTAJ

jcc.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl