POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

"Światła Domu" film Zenony Cyplik-Olejniczak

„ŚWIATŁA DOMU” – digital, fabularyzowany dokument, 92 min, scen. i reżyseria - Zenona Cyplik, zdjęcia - Andrzej Moś, Wojciech Olejniczak, aranżacja i wykonanie muzyki - Orestes Chadżipandeliades, montaż – Maciej Ryszka, Zdzisław Siwik, udźwiękowienie – Sławomir Walczyk, Bartłomiej Zgoła-Stuczyński.

To historia podróży do Kraju Przodków trzech kobiet, które poznając się w Paryżu nie wiedziały, że pochodzą z tych samych okolic Polski. Bohaterki - Rachel Salik (urodzona w Belgii reżyserka i aktorka), Diana Ringel (urodzona w Urugwaju aktorka i choreograf) , Zenona Cyplik (urodzona w Przemyślu malarka), podróżują w trójkącie Przemyśl - Bircza - Rybotycze razem z Wiesławą Witt (urodzoną w Kępnie chemiczką), dzięki której poznały się.

Kobiety poznają skomplikowane dzieje tego regionu, który był tyglem narodowościowo kulturowym i odnajdują „okruchy przeszłości” nie tylko w postaci kawałków rozbitych macew na żydowskich cmentarzach, ale w spotkaniach z wieloma wspaniałymi ludźmi, którzy pamiętali ich rodziny i w których języku przetrwały ślady tych kontaktów.Film okazuje przemianę (również poprzez aluzję do alchemicznej transmutacji i symbolikę kamieni, trzech metali ) jaka dokonuje się w dojrzałych kobietach wychowanych w odrębnych kręgach geograficzno-kulturowych w konfrontacji z krajem ich ojców i matek, ale również istotne różnice w ich stosunku do przeszłości i problemy z odnalezieniem poczucia tożsamości. To film o istocie czasu i pamięci. O przeżywaniu teraźniejszości, na której wywarła piętno odległa przeszłość i teraźniejszości, która za chwile stanie się przeszłością.

To film wzbogacający się nieustannie o nowe wątki, ponieważ wieść o poszukiwaniach kobiet spowodowała odnalezienie się wielu świadków przeszłości. Dzięki filmowi odlazł się Mojżesz Rubinfeld z Nowego Jorku, który znał rodzinę Rachel i córki Motia, mieszkające w Katowicach, odnalazły swoja rodzinę w Urugwaju. Został zrekonstruowany staraniem społeczeństwa cmentarz żydowski w Rybotyczach i powstała tam tablica pamiątkowa ufundowana przez Rachel Salik i Mojżesza Rubinfelda. A w lipcu 2007 roku doszło w Rybotyczach do spotkania miejscowej młodzieży z młodzieżą izraelską i niemiecką.

/żródło: Zenona Cyplik-Olejniczak/ 

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Shabbat - info

Kochani, spotykamy się w każdy niebieski.jpgpiątek o 16:30

Every Friday,we meet  on 16;30 Stawna str 10

Opłaty - infornacje

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

The synagogue is open also every Saturday at 09:30-11:00am.

XXIII Dni Judaizmu

PROGRAM

plakat.jpg

Konkurs -VII edycja !!!

INFORMACJEpl1.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg
mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl