POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Izrael na Polagrze 2009  Email

Agam, w języku hebrajskim znaczy – jezioro.

Izrael na swoim terytorium posiada jedno słodkowodne jezioro, Jezioro Tyberiadzkie, położone na północy kraju, w Galilei. Nazywane jest też Jeziorem Genezaret, Jeziorem Galilejskim lub Morzem Galilejskim, choć można spotkać i z jego biblijną nazwą Morze Kinneret. To dzięki wodom z tego jeziora Izrael dokonał swoistego cudu, ożywił pustynię, rozwinął rolnictwo. W 1964 roku oddano w Izraelu do użytku główną krajową magistralę wodną, specjalny system rurociągów, umożliwiającą przesyłanie wody z północy na południe, aż na pustynię Negew.

Specjalnie relację z konferencji prasowej (w hali nr. 15 – Centrum Konferencyjnym Międzynarodowych Targów Poznańskich) oraz spotkania w ogrodnikami w dniach 14 i 15 września w ramach POLAGRA-TECH, Międzynarodowych Targów Technologii Spożywczych, na których prezentowano sprzęt rewolucjonizujący ogrzewanie szklarni, czyli Konwerter Ciepła i Osuszacz Powietrza (KCOP) dla szklarni usytuowanej w chłodnym klimacie – rozpoczynam od wyjaśnienia sytuacji izraelskiego rolnictwa; wyjaśnienia jak bardzo cenna jest w systemie tamtejszych upraw woda, a co za tym idzie, jak konieczna jest bezustanna praca nad optymalizacją rozwiązań wszelkich rolnictwu służących urządzeń.

AGAM Energy Systems Ltd. (stąd też wyjaśnienie znaczenia słowa „Agam”), to firma, którą utworzyli w Izraelu w 1998 roku Moshe Maroko i dr Gad Assaf. Moshe Maroko jest prezesem firmy, ma 35-letnie doświadczenie w zakresie nowych technologii. Dwukrotnie otrzymał najwyższą w swoim kraju nagrodę – Nagrodę Ministerstwa Obrony Izraela. Dr Gad Assaf jest fizykiem z 30-letnim doświadczeniem w pracach nad systemami chłodzenia, ogrzewania i suszenia powietrza. Do Poznania, na zaproszenie Andrzeja Aumillera – dyrektora ds. Rozwoju ECHO Investment, Moshe Maroko przyjechał z członkiem Zarządu AGAM Energy Systems Ltd. – Pinhasem Romikiem. Obaj przedstawili zainteresowanym efekt 10-letnie pracy badawczej nad zainstalowanym po raz pierwszy w 2005 roku „Konwerterem Ciepła i Osuszaczem Powietrza”, który zdobył już trzy patenty światowe, którego 11 maszyn zainstalowano we Włoszech, 10 w Izraelu, a po kilka z nich w wielu innych krajach. Andrzej Aumiler stwierdził: Przyjazny dla otoczenia, oszczędny w energii, eliminuje problemy wynikające z wilgotności w ogrzewanych szklarniach. Pinhas Romik znacznie opis urządzenia rozwinął: Konwerter Ciepła i Osuszacz Powietrza jest rewolucyjnym, opatentowanym i sprawdzonym w pracy systemem

odwilżania chłodnego klimatu szklarni – mówił, wskazując na dokumentację, wykresy, zestawienia wyświetlane na telebimie. KCOP rozwiązuje problemy związane z wilgotnością, włącznie ze szkodzącymi plonowi botrytis (pleśnie – przyp. GB), obniżając zarazem koszty zużycia energii i fungicydów (grzyby – przyp. GB). Wilgotne powietrze w szklarni jest zasysane do urządzenia (z opcją wciągania także powietrza zewnętrznego). Główne wentylatory wyciągają wilgotne powietrze ze szklarni i przeprowadzają je przez powierzchnię pokrytą roztworem osuszającym (roztwór soli). KCOP konwertuje parę wodną zawartą w powietrzu w wodę, uwalniając w tym procesie ukryte w parze ciepło. Wilgotność z powietrza kondensuje się w roztworze osuszającym. Kondensacja ogrzewa roztwór, a gorący roztwór ogrzewa powietrze. W ten sposób zimne i wilgotne powietrze wchodzące do maszyny, wychodzi z niej jako ciepłe i suche. KCOP czyści i filtruje też tanim kosztem powietrze w szklarni, bez wydzielania kosztownego, wzbogaconego w CO2 powietrza – redukując tym potrzebę przypływu nowego zimnego powietrza z zewnątrz – redukując jeszcze bardziej koszty ogrzewania.

Dalej prezentowane były m.in. szklarnie z ekranem „V an Leer”, szklarnie kwiatów doniczkowych w północnych Włoszech, szklarnie pomidorów na zachodniej pustyni Negev i szklarnie rozsadników w centrum Izraela – ich efektywność, porównania zużycia energii, rachunki oszczędności. Samą maszynę można było zobaczyć przed wejściem do Centrum Konferencyjnego MTP. Dodać należy, że opatentowana technologia KCOP firmy AGAM jest skutecznie stosowana również ...w uzdrowiskach. Dziennikarze w przyjęli spotkanie z zaciekawieniem. Dla producentów roślin stało się ono przyczynkiem do rozważań o ewentualnych nowych inwestycjach. Grażyna Banaszkiewicz

 

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl