POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Na stadionach nadal panuje antysemityzm...  Email
antysemityzm i rasizm

Według prokuratury, Maciej S., prowadząc przez megafon doping w czasie meczu Jagiellonia Białystok - ŁKS Łódź, znieważył naród żydowski i nawoływał do nienawiści. Miał intonować: "Jazda z Żydami" lub "Je...ć Żydów". Twierdzi, że jest niewinny. - Okrzyki były wznoszone, ale nie ja je intonowałem. Przeciwdziałałem temu. Mówiłem ludziom, że nie można na stadionie takich okrzyków wznosić. Ale nie słuchali mnie. Byłem zrezygnowany, mówiłem, że nie chcą mnie słuchać - wyjaśniał na poniedziałkowej rozprawie 24-letni Maciej S.

Wśród kibiców Jagiellonii Białystok jest tzw. gniazdowym, odpowiedzialnym za doping podczas meczów. Właśnie doping zaprowadził go teraz ma ławę oskarżonych. Według prokuratury, w czasie meczu Maciej S. zaczął skandować wulgarne hasła obrażające i znieważające naród żydowski, ale także piłkarzy i kibiców przeciwnej drużyny. Oskarżony 24-latek temu zaprzecza.

To wydarzyło się 6 maja tego roku na białostockim stadionie miejskim. Tego popołudnia Jagiellonia podejmowała drużynę ŁKS Łódź. Według ustaleń śledczych, w czasie drugiej połowy meczu Maciej S. zaczął skandować: "Jazda z k...” i "Jazda z Żydami”. W grę mogły też wchodzić ostrzejsze sformułowania, jak "J... Żydów”, ale świadek tych słów - ochroniarz z sektora białostockich kibiców - nie pamiętał już tak dobrze.

- Dla mnie i jedno i drugie hasło jest obraźliwe i antysemickie - zeznawał w poniedziałek przed sądem.

Na jego wcześniejszy wniosek oskarżony Maciej S. musiał opuścić salę rozpraw. Dlatego, że ochroniarz stwierdził, że obawia się o swoje zdrowie.

- Byłem wtedy w odległości metra od gniazdowego, tuż pod miejscem, gdzie siedzi. Chyba mnie nie zauważył. Widziałem, jak odłożył megafon na bok i wtedy padły te okrzyki. Zwykle w takich sytuacjach podchodzę do gniazdowego i mówię mu, że ma uspokoić tłum. Wtedy postanowiłem jednak zareagować inaczej - opowiadał w sądzie ochroniarz.

Podczas meczu mężczyzna napisał notatkę służbową do przełożonego. Została powiadomiona policja, która po meczu zatrzymała Macieja S., gdy wychodził ze stadionu.

Kolejna rozprawa odbędzie się na początku października. Obrońca Macieja S. wniósł o powołanie na świadków kolegów oskarżonego, którzy tego dnia byli na meczu blisko niego. Mają zeznać, że próbował uspokoić tłum, a sam nie skandował wulgaryzmów. Sąd ma też dostać nagranie kolegi Maciej S. z tego meczu, które ma potwierdzić słowa świadków.

Oskarżonemu grożą trzy lata pozbawienia wolności.

Źródło: Poranny.pl, GW

Foto: Wikimedia Commons

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 19:00.

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl