POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

"Żyd na szczęście" Kalendarz na 2015r  Email

W poznańskich placówkach Poczty Polskiej można dostać "Kalendarz na szczęście" z wizerunkami Żydów z pieniążkami. - To antysemickie przedwojenne klisze, które sieją nienawiść - oburzają się działacze gminy żydowskiej. Producent broni się przed zarzutami, ale zapowiada, że w kolejnych latach nie będzie go sprzedawał......

"Kalendarz na szczęście" to produkt Agencji Reklamowo-Poligraficznej Avanti z Podkowy Leśnej. Dostępny jest w sklepach w całej Polsce. W Poznaniu można go dostać w placówkach Poczty Polskiej. Co zawiera? Wizerunek Żyda z pieniążkiem na dwunastu stronach. Do każdego kalendarza dołączono też monetę.

- To typowy antysemicki motyw, który wprost nawiązuje do wizerunku Żyda krwiopijcy żerującego na społeczeństwie i myślącego wyłącznie o tym, jak się wzbogacić. Niestety, jest to pewnie wynik niewiedzy osób odpowiadających za produkcję takiego kalendarza - mówi Zbigniew Pakuła z czasopisma "Miasteczko Poznań", badacz historii stosunków polsko-żydowskich.

W podobnym tonie wypowiada się Alicja Kobus, szefowa poznańskiej filii Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich. - Jestem oburzona. Ten kalendarz świadczy o tym, jak niewielka jest świadomość ludzi dotycząca religii i jak mała wiedza historyczna. Dziwię się Poczcie Polskiej, że dystrybuuje taki kalendarz. Przecież to przedwojenne antysemickie klisze, które wykorzystywane były do nagonki na Żydów. Apeluję do wszystkich, żeby takiego kalendarza nie kupować. Szczęścia on nikomu nie przyniesie, a może tylko zaszkodzić stosunkom polsko-żydowskim - argumentuje Kobus.

Producent kalendarza odcina się jednak od tych zarzutów. - Kalendarz nie bazuje na żadnych "antysemickich kliszach", a swoją formą artystyczną ma jedynie wzbogacić wnętrza, w których będzie pokazywany, a także zapewnić szczęście i pomyślność. Jest nam obce jakiekolwiek działanie antysemickie i dziwi mnie fakt takiego odbioru naszego produktu - mówi "Wyborczej" Paweł Rebzda, szef Agencji Reklamowo-Poligraficznej Avanti. I dodaje: - Mogę jednak zapewnić, że w kolejnych latach kalendarz nie będzie już dystrybuowany przez moją firmę.

Przedstawiciele Poczty Polskiej nie odnieśli się w poniedziałek do sprawy.


Cały tekst: http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001,17192286,Zyd_z_pieniedzmi_w_kalendarzu__na_szczescie___Antysemickie.html#ixzz3Nbc1aShT

 

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl