POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Tu B'Szwat juz w niedzielę !  Email
T U_BI_ S Z W A T
W niedzielę, 20 stycznia, po zachodzie słońca zaczyna się jednodniowe święto zwane Rosz Haszana Lailanot (Nowy Rok Drzew) lub Tu biSzwat. Tu biSzwat oznacza „15 dzień miesiąca szwat”. Tu – wyraża liczbę 15 w hebrajskim.
W księdze Wajikra czytamy: „Gdy przyjdziecie do ziemi [Jisraela] i będziecie sadzić wszelkie drzewo [rodzące] jadalny [owoc], będzie wam ten owoc wzbroniony – przez trzy lata będzie wam wzbroniony i jedzony nie będzie.

A w czwartym roku wszelki jego owoc będzie święty [i jedzony tylko w Jerozolimie], na chwałę Boga. A w piątym roku możecie jeść jego owoc” (19, 23-25). Ponieważ, aby przestrzegać tego prawa i wiedzieć dokładnie, kiedy trzeba przynieść owoce do Świątyni, a kiedy można je już zjadać samemu, byłoby konieczne zapamiętanie daty zasadzenia każdego drzewa osobno, ustalone zostały zbiorowe „urodziny” wszystkich drzew na 15 dzień szwat.

 

Po zburzeniu Świątyni Jerozolimskiej praktyczne zastosowanie „urodzin” drzew przestało funkcjonować i dzień ten przekształcił się w święto o pomniejszym znaczeniu, podczas którego – współcześnie – sadzi się w Izraelu drzewa i w niektórych domach odbywa się uroczysta kolacja sederowa (przypominająca seder podczas święta Pesach), której zasady i przebieg zostały ustalone przez mistyczny nurt judaizmu w XVI wieku.

 

Mamy więc – podobnie jak w czasie Pesach – cztery kielichy wina, odczytywane są wersety dotyczące roślin w Izraelu, błogosławi się wino i owoce, które się tez spożywa. Istnieje wiele wariantów przebiegu tej kolacji przy zapalonych świecach. Wspólne elementy to wino (białe i czerwone) i różne owoce:

 

• Pierwszy kielich wina – wino wyłącznie białe (symbolizuje zimę).
• Drugi kielich – 2/3 białego i 1/3 czerwonego (symbolizuje nadchodzącą wiosnę; istnieje także zwyczaj dodawania nie 1/3, ale tylko kropli wina czerwonego).
• Trzeci kielich – 1/3 białego i 2/3 czerwonego (symbolizuje rozkwitającą wiosnę).
• Czwarty – wyłącznie wino czerwone (oczywiście, symbol lata).

 

Błogosławieństwa przed wypiciem każdego kielicha wina: „Błogosławiony jesteś Ty, Bóg, Król świata, Stwórca owocu winorośli”. A przed zjedzeniem owocu: „Błogosławiony jesteś Ty, Bóg, Król świata, Stwórca owocu drzewa”.
Aby można było wypowiedzieć błogosławieństwo szehechejanu, trzeba jeść owoc, którego nie jadło się od dawna i najlepiej, gdy jest to owoc „sezonowy”, charakterystyczny dla pory roku: „Błogosławiony jesteś Ty, Haszem, Bóg nasz, Król świata, że dałeś nam dożyć i utrzymywałeś nas, i doprowadziłeś nas do tego czasu”. Natomiast gdy będziemy jedli produkty roślinne, które nie są owocami drzew, błogosławieństwo brzmi: „Błogosławiony jesteś Ty, Bóg, Król świata, Stwórca różnych rodzajów pożywienia [gdy to, co spożywamy, jest przygotowane z mąki]/owocu ziemi [gdy są to inne produkty roślinne]”.

Istnieje wiele opinii w sprawie owoców, jakie powinno się jeść podczas kolacji. Najbardziej powszechny zestaw to oliwki, daktyle, winogrona, figi, granaty, jabłka, orzechy włoskie, tzw. chleb świętojański (karob czyli bukser), gruszki, wiśnie, nasiona słonecznika i fistaszki. Wersja skromniejsza, ale zgodna z Dewarim, zawiera charakterystyczne produkty rolnicze Ziemi Jisraela: pszenicę, jęczmień, winogrona, figi, granaty, oliwki i miód (8, 8). Oczywiście, winogrona można zastąpić rodzynkami, a zboża pojawiają się na stole w formie np. ciasta.

 

Wersja kabalistyczna jest znacznie bogatsza: zawiera albo piętnaście owoców, aby ich liczba odpowiadała dacie (15 dzień szwat), albo trzydzieści, bo wtedy dziesięć odpowiada liczbie sefirot w każdym z trzech światów: stworzenia, ukształtowania i działania (3x10=30).

 

Paweł Jędrzejewski

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 19:00.

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl