POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Rebecyn Simons. Być dobrą dla innych  Email
28.08.2010.
Początek miesiąca Elul przypomina mi, że zbliża się Rosz Haszana- Żydowski Nowy Rok czyli czas, w którym moje uczynki zostaną ocenione, a ja rozpocznę wszystko od nowa. Jest to ta chwila w ciągu całego roku, kiedy dokładnie analizuję wszystkie swoje poczynania wobec B-ga, innych ludzi oraz siebie samej. W Rosz Haszana uświadamiam sobie, że nie jestem sama na świecie, lecz moje życie toczy w ścisłym związku z innymi ludźmi i otaczającą mnie rzeczywistością. To właśnie bycie częścią świata powołanego do życia przez B-ga pozwala nam doświadczać szczęścia, smutku, dobroci, miłości, nienawiści, zazdrości, zrozumienia itp.

Kiedy analizuje swoje postępowanie wobec B-ga, uświadamiam sobie, że jest ono głębokim odbiciem mojej postawy w stosunku do obowiązków, jakie mam wobec świata i ludzi. Każdy człowiek jest stworzeniem bożym, dlatego naszym obowiązkiem jest być miłym, dobrym i pomocnym wobec innych. B-g wyposażył nasze serca w zdolność rozróżniania dobra od zła, stąd dobre samopoczucie po spełnieniu dobrego uczynku i niezbyt dobre po wyrządzeniu drugiej osobie przykrości. 

Każdego roku przy okazji  Rosz Haszana powinniśmy przyjrzeć się naszemu zachowaniu i postarać się być jeszcze lepszym człowiekiem. Powinno to być naszym noworocznym postanowieniem. Z pozoru wydaje się, że nie ma nic łatwiejszego, jednak czasem naprawdę trudno pozbyć się złych nawyków. Fakt, iż mówimy o kimś źle pod nieobecność tej osoby nie oznacza, że nie wyrządzamy jej krzywdy. Obmawiając kogoś za jego plecami, krzywdzimy nie tylko tę osobę, ale również swojego rozmówcę oraz siebie. Warto się nad tym zastanowić. Nasz rozmówca myśli prawdopodobnie w tej chwili jak złą i zazdrosną osobą jesteśmy i zastanawia się czy chce mieć z nami coś wspólnego. Nasze złe słowo na temat drugiej osoby, nawet jeśli jest uzasadnione, uderza również w nas samych.

Nasza negatywna postawa życiowa zaowocuje tylko negatywnymi skutkami, więc w nowym roku cieszmy się tym, co mamy, odrzućmy złość i zazdrość w stosunku do innych. Mówmy o innych tylko dobrze, życzmy wszystkim jak najlepiej i myślmy pozytywnie. Dostrzeganie pozytywnych stron naszego życia wymaga wysiłku, o wiele łatwiej jest narzekać. Myślę, jednak, że warto podjąć ten wysiłek i zacząć doceniać wszystko dobre, co spotyka nas na co dzień. Zbyt rzadko doceniamy to, co mamy czyli  zdrowie, rodzinę, przyjaciół czy dach nad głową. Wszystko to wydaje nam się dane raz na zawsze. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak łatwo możemy to wszystko utracić. Jeśli mimo wszystko z trudem przychodzi nam pozytywne myślenie, przypomnijmy sobie o szansie jaką co roku daje nam Haszem w postaci Rosz Haszana, szansie na poprawę nas samych i naszego postępowania.

Pragnę życzyć wszystkim członkom naszej społeczności Shana Tovah Gemar Hatima tovah, obyśmy wszyscy zostali zapisani na Dobry Rok. Chciałabym jednocześnie przeprosić te osoby, którym wyrządziłam jakąś przykrość w mijającym roku.

Wszystkiego najlepszego
Rebecyn Shoshana Simons z rodziną

/zrodlo: jewish.org.pl/

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Shabbat - info

Kochani, spotykamy się w każdy niebieski.jpgpiątek pół godz. przed zapaleniem świec !!!

Every Friday,we meet half an hour before  lighting candles Stawna str 10

Opłaty - infornacje

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

The synagogue is open every Saturday at 09:30-11:00am.

Simchat Torah

Zapalenie świec dla Poznania po godz. 18:37

Prosimy o przybycie min półgodz. wcześniej.

simchat.jpgOPŁATY za świąteczny posiłek

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl