POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Lag ba-Omer  Email

 W poniedziałek wypada Lag ba-Omer, 33 dzień liczenia omeru , czyli odliczania 49 dni pomiędzy drugim dniem Pesach a świętem Szawuot (od Wyjścia z Egiptu do otrzymania Tory). Tego dnia jak zwykle robimy pikniki, grille, ogniska i strzelamy z łuku :)

 

Źródła pogodnego święta Lag ba - Omer pokrywa tajemnica. Po dzień dzisiejszy nie ma żydowskiego uczonego, który by mógł z pewnością stwierdzić dokładnie, co świętujemy obchodząc Lag ba - Omer. Starożytni rabini wspominają niejasno, że w dniu Lag ba - Omer zakończyła się straszliwa zaraza, która panowała wśród studentów rabiego Akiwy . Lecz co to była za zaraza? Jeśli była to choroba fizyczna, to dlaczego dotknęła tylko studiujących Talmud, a nie dotknęła ogółu ludności?

    Większość współczesnych uczonych uważa, że zaraza, o której mowa, nie była chorobą. Rabi Akiwa, żyjący w drugim wieku naszej ery, był gorącym zwolennikiem powstania Szymona Bar-Kochby przeciwko Rzymowi. Co więcej, obwołał on Bar-Kochbę Mesjaszem, który oswobodzi Żydów spod panowania rzymskiego. Co prawda, Bar-Kochba osiągnął w początkowym okresie sukcesy militarne, lecz w końcu Rzymianie z niesłychaną brutalnością stłumili rewoltę. Wśród wyróżniających się żołnierzy Bar-Kochby było tysiące uczniów rabina Akiwy. Tak więc jest możliwe, że Lag ba - Omer był dniem, w którym Żydzi albo osiągnęli zwycięstwo na Rzymianami, albo uniknęli rzezi.

     Tradycyjny sposób obchodzenia święta sugeruje jego wojskową genezę: w dniu święta zabiera się dzieci do parku lub za miasto, gdzie często elementem zabaw są łuki i strzały.

     Pierwsze słowo nazwy święta, lag, jest po prostu połączeniem dwóch liter hebrajskich, lamed (co oznacza liczbę trzydzieści), i gimmel (co oznacza liczbę trzy). Lag ba - Omer oznacza po prostu trzydziesty trzeci dzień omer.

    Wśród wielu dorosłych Żydów Lag ba - Omer wywołuje głównie skojarzenia romantyczne. Siedem tygodni pomiędzy Paschą i Szawuot, okres, w którym żydzi liczą omer jest uważany przez prawo żydowskie za okres częściowej żałoby, podczas której nie można zawierać małżeństw. Lecz ponieważ Lag ba - Omer kojarzy się tak radośnie, rabini na ten dzień robią wyjątek.

     Współcześnie religijni Żydzi zawierają również małżeństwa w czasie dwóch innych świąt żydowskich przypadających w okresie omer: izraelskiego Dnia Niepodległości /Jom ha - Acmaut/ i Dnia Jerozolimy /Jom Jeruszalaim/. Zawieranie małżeństwa jest również dozwolone w ostatnim dniu przed Szawuot.

Źródło: Rabbi Joseph Telushkin - "The Most Important Things to Know about the Jewish Religion, Its People and its History" . Nowy Jork, 1991.

/za www.jewish.org.pl/

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 19:00.Opłaty - infornacja/

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl