POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

"Ruda, córka Cwiego"  Email
"Ruda, córka Cwiego. Historia Żydów na Warszawskiej Pradze".Autor: Adam Dylewski.
Oba warszawskie brzegi Wisły opowiadają własną, odmienną historię. Prawobrzeżna Praga to kamienice, bramy, bazar, kominy, kolej, hardy, nieco lumpenproletariacki charakter. Lekko tylko ranna w powstaniu, wyszła z tragedii zburzonego miasta bez wielkich strat. Do dziś cieszy się opinią jedynej dotykalnej enklawy mitycznej Warszawy sprzed zniszczenia.

Przez kilka wieków mieszkali tu Żydzi. Ruda, córka Cwiego, spoczęła na praskim cmentarzu, Szmul Zbytkower dał nazwę Szmulowiznie, Gabriel Bergson ufundował Wielką Synagogę, Manas Ryba rozwijał Bazar Różyckiego, a Dawid Rosenblum i Stanisław Najman stworzyli zręby potęgi fabryk Labor i Wulkan. Swój ślad odcisnęli też fanatyczny Bal-Czuwe, mistrz bokserski Samuel Kenigswein i Miss Judea Zofia Ołdak.

Prascy Żydzi, podobnie jak cała prawobrzeżna dzielnica, jednocześnie byli częścią Warszawy i czuli swoją odrębność. Nierzadko były to związki bardzo silne, czego dowodzi wydanie praskiej księgi pamięci w Tel Awiwie i utworzenie praskiego ziomkostwa w Paryżu. W relacji z archiwum Ringelbluma opisującej wysiedlenie praskich Żydów do getta czytamy: „Na dzień przed zamknięciem dzielnicy jeden z praskich Żydów, były pracownik mykwy, popełnił w niej samobójstwo – zgodnie ze swoją zapowiedzią, że on Pragi nie opuści”.

Kto był „praskim gaonem”, a kto „genialnym dzieckiem z Pragi”? Gdzie się podziały istniejące jeszcze po wojnie praskie synagogi i domy modlitwy? Adam Dylewski odkrywa te i inne tajemnice żydowskiej Pragi.

 

Praga była małą ojczyzną dla wielu Żydów, którzy podobnie jak cała prawobrzeżna dzielnica jednocześnie byli częścią Warszawy i czuli swoją odrębność. Mieszkali tu przez kilka wieków i mieli istotny wpływ na rozwój i kształt Pragi.

O Rudzie, która spoczęła na praskim cmentarzu, Szmulu Zbytkowerze, od którego wzięła swoją nazwę Szmulowizna, o Gabrielu Bergsonie, który ufundował Wielką Synagogę, Manasie Rybie, który rozwijał Bazar Różyckiego, Dawidzie Rosenblumie i Stanisławie Najmanie, którzy stworzyli zręby potęgi fabryk Labor i Wulkan, fanatycznym Bal-czuwie, mistrzu bokserskim Samuelu Kenigsweinie, o Miss Judea Zofii Ołdak oraz o wielu innych mieszkańcach tej części Warszawy, o miejscach z nimi związanych i śladach, które pozostały, z okazji premiery książki „Ruda, córka Cwiego. Historia Żydów na warszawskiej Pradze" opowie Adam Dylewski. Rozmowę poprowadzi Adam Lisiecki.


Zapraszamy do Muzeum Warszawskiej Pragi.

 

"W 1934 roku bracia: Izrael, Jehuda, Jehoszua, Józef i Zew Grynsztejnowie ufundowali zachowane do dziś malowidła w domu modlitwy ulokowanym w oficynie. Pierwsze wzmianki o istnieniu miejsca kultu przy Targowej 50/52 pochodzą z 1869 roku. Utrzymującym dom modlitwy był wówczas Szmul Eckstein. W 1926 roku zarejestrowano aż trzy modlitewnie; nie wiadomo jednak, czy wszystkie mieściły się w oficynie. Po usunięciu Żydów w październiku 1940 roku pomieszczenia oddano na warsztat ślusarsko­ mechaniczny Władysława Himkowskiego. Po 1945 roku w pomieszczeniu zachodnim mieścił się garaż samochodo­wy, a we wschodnim – warsztat krawiecki".

 

Warszawska Praga, chociaż jest częścią miasta stołecznego, do dziś zachowała swój indywidualny, odrębny charakter, a stare kamienice kryją niejedną tajemnicę.
Książka Adama Dylewskiego, której premiera już w środę, to fascynująca wyprawa ulicami Pragi.
Zapraszamy również na spotkanie z autorem do Muzeum Warszawskiej Pragi, czyli miejsca, które jest bezpośrednio związane z treścią książki. Będzie można nie tylko posłuchać, ale i zobaczyć.

https://www.facebook.com/events/163836574571590/

---
Książkę można zamawiać na stronie:
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/ruda-corka-cwiego

 

 

 

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl