POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Yom Kippur -Dzień Pojednania  Email
Jom (ha-)Kipurim (hebr., Dzień Pojednania [Pokuty, Przebłagania]; jid. Jonkiper, Jinkiper), nazywany błędnie Sądnym Dniem (hebr. Jom ha-Din = Dzień Sądu; jid. Jom-Hadin), albo Dniem Odpustu – dzień pokuty i postu; jedyny, nakazany przez Torę (Kpł 16,1–34) post, obchodzony jesienią, dziesiątego dnia tiszri; uznawany za najważniejszy i najbardziej uroczysty dzień roku w kalendarzu żydowskim, za Najważniejszą Sobotę, Sobotę Sobót – Szabat Szabatów (hebr. Szabat Szabaton).

 
Każdy ma wówczas możliwość dokonania w spokoju rachunku sumienia, oczyszczenia się z grzechów, podjęcia decyzji o poprawie i wybaczeniu bliźnim wszystkich przewin oraz otrzymania odpuszczenia. W związku z tym przyjął się obyczaj zwracania się w przeddzień Święta Jom Kipur z prośbą o wybaczenie do wszystkich, z którymi dzieliły nas w minionym roku jakieś nieporozumienia.

 

Należy też wynagrodzić bliźnim krzywdy, jakie się im wyrządziło. W wigilię Święta, zgodnie z tradycją, rozdaje się ubogim jałmużnę i składa ofiary na cele dobroczynne.

 

Całkowity zakaz pracy oraz ścisły post (dotyczący jedzenia i picia) obowiązują przez całą dobę – od zachodu słońca pierwszego dnia do zachodu dnia następnego. Obowiązuje też rezygnacja ze wszystkich cielesnych przyjemności – mycia, namaszczania ciała, noszenia skórzanego obuwia, stosunków małżeńskich.

 

Święto poprzedzają obrzędy pokutne: kaparot, kąpiel w mykwie. W przeddzień Jom Kipur należy – w ramach przygotowań do postu – więcej zjeść. Jest to jedyne święto, do którego w diasporze nie dodaje się drugiego dnia, co jest związane z trudnością zachowania całkowitego postu przez dwa kolejne dni.

 

Liturgię rozpoczyna tego dnia modlitwa Kol nidre(j). Cechą charakterystyczną tego święta jest wyznanie grzechów (Wid(d)uj), dokonywane w modlitwach Aszamnu i Al chet, w których wymienia się różne grzechy w porządku alfabetycznym. Spowiedź ta skierowana jest bezpośrednio do Boga.

 

Po Szmone esre(j) wszyscy zebrani śpiewają pij(j)utim. Do musaf dołączona jest Awoda, zbiór modlitw opisujących rytuał świątynny w tym dniu. Święto kończą modły zwane neila, po których rozlega się dźwięk szofaru. W synagodze obowiązują białe szaty (kitel), będące symbolem czystości i pokory.

 

Przed wyjściem z domu na Kol nidre(j) rodzice błogosławią dzieci, aby zostały zapisane do Księgi Życia. Bowiem Jom Kipur stanowi zakończenie Dziesięciu Dni Skruchy (Jamim Noraim), które zostały zapoczątkowane w Rosz ha-Szana i – według tradycji – los każdego człowieka, który nie został jednoznacznie określony w dniu Nowego Roku, rozstrzyga się właśnie w Jom Kipur.

 

W czasach istnienia Świątyni Jerozolimskiej wybierano kozła ofiarnego, na którego symbolicznie przenoszono grzechy całego narodu i wypędzano na pustynię „do Azazela”. Arcykapłan trzykrotnie wyznawał grzechy: w swoim imieniu, w imieniu wszystkich kapłanów oraz w imieniu całego ludu Izraela.

Był to jedyny dzień w roku, kiedy wchodził on do najświętszego miejsca w Świątyni, zwanego Świętym Świętych. Zmieniał też złote szaty na białe. W czasach talmudycznych w Jom Kipur – podobnie jak w Tu be-Aw – dziewczęta tańczyły w winnicach, ułatwiając młodzieńcom wybranie sobie żony.

 

/ŻIH/

 

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Obozy letnie 2020

INFORMACJA TUTAJ

jcc.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl