POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

Archiwum

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Zdjęcia z odsłonięcia pomnika w Skokach  Email
Cmentarze w Wielkopolsce

W dniu 17.09.18, w Skokach /Wlkp/ , na dawnym cmentarzu żydowskim, został odsłoniety pomnik upamietniający to miejsce i ludnośc żydowską, która była niemalże w połowie częścią społeczności Skoków. Do powstania tego przepięknego pomnika, zaprojektowanego przez prof. dr hab. Janusza Marciniaka, przyczyniło się wielu ludzi, za co serdecznie wszystkim dziękujemy. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz Miasta powiatu, regionu, przedstawiciele Kościoła , przedstawiciele społeczności żydowskiej jak i mieszkańcy Skoków.

Odsłonięcia pomnika dokonali  Pan Michael Schudrich Naczelny Rabin Polski  i Pan Tadeusz Kłos Burmistrz Miasta i Gminy Skoki.

 

Cmentarz znajduje się przy  ul. Antoniewskiej Nie jest znana dokładna data jego powstania.  Zachowały się akta zgonów dopiero z lat 1874-1940. Cmentarz został zniszczony  przez Niemców, którzy wykorzystali do tego angielskich jeńców przetrzymywanych w pobliskim Antoniewie. Po II wojnie światowej planowane było urządzenia parku na tym terenie do czego jednak nie doszło. Dzięki staraniom i współpracy wielu ludzi dobrej woli ,a przede wszystkim Burmistrzowi Miasta i Gminy Skoki, radnym Rady Miejskiej Gminy Skoki, Naczelnemi Rabinowi Polski Panu Michaelowi Schudrichowi, Pani Alicji Kobus  Wiceprzewodniczącej  Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich  RP i Przewodniczącej Filii ZGWŻ w Poznaniu, Panu Profesorowi Januszowi Marciniakowi oraz mieszkańcom Gminy Skoki możliwe było  przywrócenie  pamięci tego miejsca oraz pamięci skockich Żydów. Teren dawnego cmentarza został oznaczony  w terenie , uporządkowany , a terenie cmentarza stanął interesujący pomnik autorstwa prof. Janusza Marciniaka w formie gwiazdy Dawida wypełnionej kamieniami . Staranni zostało zaaranżowane otoczenie pomnika.

Z okazji tego wydarzenia ukazało się okolicznościowe wydawnictwo, w którym znalazł się m.in. tekst autorstwa pani Iwony Migasiewicz Prezesa Towarzystwa Miłośników Miasta Skoki i Ziemi Skockiej poświęcony  skockim Żydom oraz tekst  „Nie zapomnieć o pamięci” autora pomnika Pana Profesora Janusza Marciniaka. /tekst: Jolanta Goszczyńska/

 

 

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Shabbat - info

Kochani, spotykamy się w każdy niebieski.jpgpiątek o 16:30

Every Friday,we meet  on 16;30 Stawna str 10

Opłaty - infornacje

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

The synagogue is open also every Saturday at 09:30-11:00am.

Konkurs -VII edycja !!!

INFORMACJEpl1.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl