POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Muzeum Auschwitz-Birkenau potrzebuje pomocy  Email
  Jutro 64. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Tymczasem pozostałości po niemieckim obozie niszczeją. Aby przetrwały dla przyszłych pokoleń, potrzeba 100 mln euro. Najgorsza sytuacja jest na terenie Birkenau. Popękało tam 45 murowanych budynków, które stoją na podmokłym gruncie. Trzeba wzmocnić ich fundamenty, zrobić odwodnienia. Inaczej nie przetrwają.
26.01.2009.
   – Należy pamiętać, że obiekty obozowe budowali więźniowie jako tymczasowe, byle jak. Tylko Auschwitz I miał porządne budynki jeszcze austriackich koszar – przypomina prof. Władysław Bartoszewski, przewodniczący Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej i były więzień obozu. Swoje zrobił czas, a także ponad milion osób odwiedzających co roku muzeum powstałe w 1947 r. na terenie obozu. – Jeżeli teraz nie rozpoczniemy gruntownej konserwacji, za kilka lat będziemy oskarżani o zniszczenie tego światowego symbolu Holocaustu – ostrzega prof. Bartoszewski.

    Problemem są jednak pieniądze. Państwo polskie od ponad 60 lat utrzymuje muzeum. Wstęp do niego jest bezpłatny. Koszty konserwacji, na którą potrzeba ponad 100 mln euro, przerastają jednak możliwości Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które ma także pod opieką inne obozy i miejsca pamięci.

    Skąd zatem wziąć pieniądze na konserwację? – Nie chcemy wprowadzać biletów wstępu do Auschwitz – zaznacza prof. Bartoszewski. Szansą na uratowanie tego, co pozostało po obozie, jest międzynarodowa pomoc. – Będziemy utrzymywać muzeum, ale ze względu na uniwersalny charakter Auschwitz wszyscy powinni zaangażować się w dzieło jego ochrony dla przyszłości – podkreśla Tomasz Merta, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

    – Europa i świat powinny się włączyć w odpowiedzialność za zachowanie Auschwitz – apeluje prof. Bartoszewski. Przypomina, że obóz jako jedyny jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i że ginęli w nim obywatele całej Europy.

    – Znam dobrze stan muzeum i uważam, że pomoc międzynarodowa jest absolutnie niezbędna – ocenia Piotr Kadlcik, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.

    Pomysł popiera też Michael Schudrich, naczelny rabin Polski: – Jest niemoralne, by na Polskę spadał cały obowiązek konserwacji Auschwitz! Jego zdaniem, pieniądze powinni wyłożyć głównie Niemcy oraz rządy krajów, których mieszkańcy ginęli w obozie.

    W przeszłości pojawiała się już taka pomoc, choć nie była ona wielka. W latach 90. muzeum otrzymało z zagranicy około 25 mln dolarów na konkretne inwestycje i programy konserwatorskie. Ostatnio jednak udział zagranicznych wpłat sięga zaledwie 4 – 5 proc. budżetu muzeum.

Źródło: Rzeczpospolita, Życie Warszawy
 

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Rosz HaSzana 2021

Spotykamy się 18 września

o godz. 18:00

Szachrit w sobotę 18.09

o godz. 9:30

apples&honey.jpg

Shabbat - info

UWAGA !!!

Spotkania szabatowe

wstrzymane do odwołania.

w razie pytań kontakt z biurem 

poznan@jewish.org.pl

niebieski.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Obozy letnie 2020

INFORMACJA TUTAJ

jcc.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl