POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Hebrajski on-line

hebr.jpgKliknij obrazek
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg
Zaproszenie do kina  Email

Organizatorzy Festiwalu „Ale Kino!” serdecznie zapraszają członków Gminy Żydowskiej w Poznaniu oraz znajomych i przyjaciół Gminy na specjalny pokaz filmu "Powrót do Brundibára" który pokazany zostanie podczas 33. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! 2 grudnia o godzinie 17 w Multikinie 51 (ul. Królowej Jadwigi).

Powrót do Brundibára

Brundibár Revisited / Wiedersehen mit Brundibár
Annika i Ikra udzielają się w młodzieżowym teatrze w Berlinie. W szkole uczyły się o Holocauście, ale nie jest to dla nich szczególnie zajmujący temat. Okazuje się jednak, że ich następnym projektem będzie dziecięca opera „Brundibár”. W ramach przygotowań młodzi aktorzy spotykają się z Gretą Klingsberg, byłą odtwórczynią głównej roli w „Brundibárze”, która w czasie drugiej wojny światowej trafiła do obozów koncentracyjnych Theresienstadt i Auschwitz. Kiedy wraz z nią odwiedzają Theresienstadt, zmienia się ich stosunek do historii.
Niemcy, Czechy 2014
REŻYSERIA Douglas Wolfsperger
SCENARIUSZ Douglas Wolfsperger
ZDJĘCIA Frank Amann, Igor Luther
MONTAŻ Frank Brummundt
MUZYKA Alex Komlew
PRODUCENT Anna Maria Gadebusch
PRODUKCJA Douglas Wolfsperger Filmproduktion

 

Brundibar - Niezwykła historia pewnej opery…

Brundibár to opowieść o dwójce  dzieci, które szukają pieniędzy, aby kupić mleko dla swojej chorej matki. Ich zadanie jest udaremniane przez złego potwora z ostrymi zębami – kataryniarza Brundibara, ale z pomocą trzech inteligentnych zwierząt, dzieci pokonują  tyrana i wracają do domu w triumfie.

Opera Brundibár została napisana przez czeskiego kompozytora, Hansa Kráse do słów Adolfa Hoffmeistera w 1938 roku jako pozycja dla konkurencyjnych oper dla dzieci. Po raz pierwszy została wykonana przez dzieci z sierocińca żydowskiego w okupowanej przez Niemców Pradze.

W 1942 roku naziści zaczęli proces  usuwania Żydów z Theresienstadt, nazistowskiego obozu. Wśród deportowanych był Hans Krása.

W lipcu 1943 roku rękopis Brundibára został przemycony do Theresienstadt. Pierwsze przedstawienie odbyło się w dniu 23 września 1943 roku i było wystawiane  55 razy. Historia przezwyciężania zła dała  nadzieję  wykonawcom i współwięźniom, którzy uczestniczyli w występach. Ci, którzy przeżyli grozę Holokaustu w Terezinie mówili o spektaklach Brundibára jako "o małych jasne iskrach nadziei i buntu w długiej, ciemnej nocy."

Naziści wykorzystywali Brundibára w ramach propagandowego filmu w 1944 roku, i jako  główną atrakcję nazistowskiej  kampanii propagandowej mającej na celu przekonanie Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, że ​​warunki życia w obozie były wystarczające. Dwa tygodnie później, Hans Krása i większość dzieci w obsadzie wysłano do komór gazowych Auschwitz. Zajmie to prawie trzydzieści lat, zanim następna opera będzie wystawiona.

Dzieci na całym świecie wykonywały tę operę. Chociaż tylko 30-40 minut, przekazy treści opery wciąż brzmią poprzez  dekady.

Choć historia grania Brundibára w Terezinie jest brutalna, sama opera jest przypowieścią o nadziei i sprawiedliwości.

Ela Weissberger, która grała rolę kota we wszystkich 55 występach w Theresienstadt, była gościem podczas premiery Brundibara w Teatrze Wielkim w Poznaniu 27 listopada 2009 r , była również serdecznym gościem naszej Gminy.

 

TUTAJ można przeczytać artykuł jaki zamieściliśmy po wizycie Eli w naszej gminie w listopadzie 2009 r.

 

 

 

 

ATTENTION !

About the visits

to the grave

of Akiva Eger

please get in touch with Mrs.Estera +48 726 100 199 Or gekafka@jewish.org.pl

UWAGA !

W związku pandemią covid-19, synagoga nieczynna do odwołania
kontakt tylko przez email
poznan@jewish.org.pl

Due to the covid-19 pandemic, the synagogue is closed until further notice
contact by email only poznan@jewish.org.pl

SUKOT21

sukkot.jpg

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

OTWARTA

otwarta.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Portal Chaim

Portal o kulturze, Żydach,

artystach i Wielkopolsce

chaim.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek
wirtualny.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl