POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Yasmin Levy w Poznaniu  Email
W poniedziałek, 21 stycznia 2012 r., w Auli UAM w Poznaniu wystąpiła ze swoim Zespołem, światowej sławy pieśniarka izraelska Yasmin Levy. Od lat znana jako Twórca czerpiący inspiracje artystyczne z nieco dzisiaj zapomnianej tradycji muzycznej Żydów sefardyjskich. Kultury muzycznej, która do 1492 roku rozwijała się na terenie Hiszpanii i Portugalii (do 1497 roku), a następnie trwała w sefardyjskiej diasporze w Europie i Północnej Afryce.

    Wybitna Artystka rozpoczęła koncert od słów w języku polskim: „Tutaj jest bardzo zimno”. Niezwykły talent Yasmin Levy sprawił, że mimo panującego tego wieczoru w Poznaniu mrozu, atmosfera w pełni wypełnionej Auli UAM, szybko stała się gorąca.

    W trakcie koncertu Pieśniarka wykonała kilkanaście swoich utworów. Śpiewała je w językach ladino, kastylijskim (hiszpańskim) oraz jedną po angielsku. Były to utwory znane z dyskografii Artystki. Usłyszeliśmy zarówno pieśni z dawnych edycji płyt, np. „La Juderia”, jak również z najnowszej „La Libertad”.

    Wokalistka twórczo łączyła elementy tradycyjnej muzyki sefardyjskiej z elementami muzyki flamenco w postaci canto jondo (głębokiego śpiewu). W kilku momentach dało się słyszeć również inspiracje folklorem muzycznym Ameryki Łacińskiej (Kolumbia i Argentyna). Repertuar Artystki obejmował zarówno tradycyjne pieśni, jak też współczesne utwory inspirowane wydarzeniami w życiu Artystki.

    Wykonanie każdej z nich poprzedzone było krótkim komentarzem, dla osób nieznających języków iberyjskich. Z kolei do wykonania tradycyjnej pieśni: „Adio Kerida” udało się zaangażować publiczność. Wszyscy nauczyliśmy się refrenu: „Adio Kerida, no kiero la vida, me amargaste tu”.

    Yasmin Levy urodziła się 23 grudnia 1975 roku w Jerozolimie. Jej ojciec był muzykologiem zajmującym się muzyką sefardyjską. Fakt ten niewątpliwie ukierunkował artystycznie Yasmin Levy. Pierwsza płyta z pieśniami Yasmin nie została dostrzeżona. Światowe uznanie zapewniła jej dopiero „La Juderia”. Od tego czasu trwają tournee Yasmin Levy po estradach całego świata. Tym razem trafiła również do Poznania.

    Po zakończeniu koncertu delegacja Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznania miała zaszczyt spotkać się przez kilka minut z Yasmin Levy. Podczas spotkania Artystka otrzymała od Gminy Żydowskiej bukiet kwiatów i książkę „Jews in Poznań”. Rozmowa z Yasmin Levy odbywała się naprzemiennie, w językach kastylijskim (hiszpańskim), angielskim i hebrajskim. Pieśniarka podczas spotkania okazała się osobą niezwykle sympatyczną. Spotkanie zakończyło wykonanie wspólnej fotografii.

Wojciech Meixner

/zdjecie wykonał Piotr Nagłowski/

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 19:00.Opłaty - infornacja/

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl