POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

W odpowiedzi Sewerynowi Aszkenazemu  Email

  Oswiadczenie Alicji Kobus

 

Odpowiedź Alicji Kobus, przewodniczącej oddziału ZWGŻ w Poznaniu, można przeczytać poniżej:

pierwsza część pisma oraz druga część

 

Komentarz szefowej Towarzystwa Przyjaźni Izrael-Polska Ilony Dworak-Cousin poniżej:
pierwsza część oraz druga część

 

 

    Droga Alicjo!

 

My, członkowie i przyjaciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, Filii w Poznaniu, chcemy Ciebie zapewnić o naszej szczerej przyjaźni, pełnym zaufaniu i woli dalszego współuczestnictwa w budowaniu Twojego Wielkiego Dzieła. Współpraca z Tobą jest dla nas wszystkich wielkim zaszczytem. Nikt nigdy, rozpowszechniając nieprawdziwe wiadomości na Twój temat, nie zdoła zniszczyć więzów przyjaźni i serdeczności, jakie nas z Tobą łączą.

    Jest nam bardzo przykro, że w ostatnich czasach w niektórych poznańskich mediach ludzie złej woli zaczęli rozpowszechniać nieprawdziwe i krzywdzące opinie na Twój temat. Dla nas, którzy znamy Ciebie od wielu lat, jesteś Osobą uczciwą i sprawiedliwą. Każdy z nas doznał i doznaje od Ciebie, Alicjo, tylko Dobra. Opinie na Twój temat, które próbują rozpowszechniać są dla każdego z nas podwójnie bolesne.

    Jesteśmy oburzeni faktem, że nieprawdziwymi, niesłusznymi oskarżeniami zaatakowano Ciebie, naszego Przyjaciela. Złe słowa, które padły, sprawiają ból każdemu z nas, ludziom, których serca skierowane są ku Gminie Żydowskiej. Są plamą na honorze nas wszystkich.

    Przykry jest fakt, że wśród ludzi rozpowszechniających nieprawdziwe, niesprawiedliwe opinie, są również takie osoby, które w przeszłości zaznały od Ciebie Alicjo, tylko Dobra. Przykre jest to, że ci ludzie złej woli dla swoich prywatnych celów próbują manipulować uczuciami religijnymi, przebierając się w maski „obrońców Synagogi”. Czyżby zapomnieli, że Tora zabrania wydawania fałszywego świadectwa przeciwko bliźniemu? Czy nie wiedzą, że w judaiźmie jedynym niewybaczalnym grzechem jest wykorzystywanie religii do niegodnych celów?

    Droga Alicjo, uczyniłaś tak wiele dla Społeczności Żydowskiej Wielkopolski i dla każdego z nas z osobna. Jesteśmy świadomi, że w krótkim liście, nie da się wymienić wszystkich Twoich Dzieł. Pozwól jednak, że wspomnimy chociaż niektóre.

    13 lat temu dokonałaś „Cudu Chanukowego”. Wbrew wszystkiemu, po 60 latach, reaktywowałaś Gminę Żydowską w Poznaniu, przywracając Żydowskie Życie w naszym mieście. Gminę, która dzięki Twoim staraniom stała się miejscem pomocy dla osób starszych i schorowanych.

    „Cud Chanukowy” przekształcił się w Cud, który od tego czasu wszyscy obserwujemy każdego dnia. Dzięki Tobie Alicjo, Gmina Żydowska, która początkowo egzystowała w skromnych warunkach na Wildzie, znalazła swoją obecną godną siedzibę. Stworzyłaś Miejsce Niezwykłe. Dom wszystkich Żydów i wszystkich Ludzi Dobrej Woli, niezależnie od narodowości i wyznawanej religii. Nauczyłaś nas, że ludzi zawsze trzeba łączyć, a nigdy nie dzielić. Uczyniłaś, że my wszyscy, w całej naszej różnorodności staliśmy się przyjaciółmi i wzajemnie obdarzamy się szacunkiem. Stworzyłaś w Gminie Żydowskiej Wielką Żydowską Rodzinę. Nikt z nas nie potrafiłby tego dokonać.

    Pod Twoim kierownictwem Żydzi z Poznania i Wielkopolski zostali uhonorowani w sposób szczególny. Po raz pierwszy od wieków Rada Miejska przyznała Gminie Żydowskiej Tytuł Zasłużonej dla Miasta Poznania.

    Wysoko cenimy sobie Twoje starania Droga Alicjo, o miejsca dla nas najświętsze – synagogi i cmentarze. Uczyniłaś w tej sprawie wszystko to, co było możliwe w obiektywnie istniejących uwarunkowaniach. Dzięki Tobie, pamięć o naszym Wielkim Rabinie, Akivie Egerze nie ulegnie zapomnieniu. Tylko Tobie zawdzięczamy, że od kilku lat mamy w Gminie Żydowskiej własną małą Synagogę.

    Dobrze pamiętamy, jak przez wszystkie minione lata, nie szczędząc swojego czasu, zdrowia i własnych pieniędzy czyniłaś wszystko, by odbudować budynek Synagogi Nowej. Zrobiłaś wszystko to, co było możliwe. Jesteśmy Ci, za wszystkie Twoje starania bardzo wdzięczni.

    Dziękujemy Tobie, Droga Alicjo, za wszystko to, co robisz dla nas wszystkich, Żydów i Chrześcijan. Za budowanie mostów porozumienia. Dziękujemy, że my wszyscy, w naszych sercach możemy uważać Gminę Żydowską, za nasz Dom i naszą Wielką Rodzinę. Jesteśmy Ci bardzo wdzięczni za wszystkie programy edukacyjne, które sprawiają, że świat staje się lepszy.

    Twoje zaangażowanie we współpracę z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza zaowocowało powstaniem nowego kierunku studiów – Hebraistyki. Gmina Żydowska w Poznaniu miała zaszczyt włączyć się w organizację Światowego Kongresu Hebraistyki. Gmina Żydowska bardzo Ci dziękuje za współpracę z Wyższą Szkołą Filologii Hebrajskiej w Toruniu. Jesteśmy również bardzo zadowoleni, że przysłużyłaś się sprawie nawiązania współpracy między Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu i Uniwersytetem Ariela w Izraelu. Twojej aktywności zawdzięczamy, że podczas pobytu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, sprawiłaś, że na Szabacie gościliśmy niezwykłego gościa z Izraela. Był nim prof. Samuel Pohoryles – światowej sławy ekspert z zakresu rolnictwa i gospodarki żywnościowej, doradca Prezydenta Izraela, Szimona Peresa, zastępcę dyrektora generalnego Centrum Szimona Peresa dla Pokoju i wielkiego przyjaciela Papieża Jana Pawła II.

    Droga Alicjo, Twoja działalność, wspólna z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza i Ambasadą Izraela w Warszawie, sprawiły, że 14 maja 2012 r. mogliśmy świętować w Ogrodzie Botanicznym 64 Rocznicę Powstania Państwa Izrael. Poznań był jedynym miastem w Polsce, w którym odbyły się takie obchody.

    Również dzięki Twoim staraniom, Droga Alicjo, coroczny Dzień Judaizmu, który w innych miastach trwa tylko jeden dzień, w Poznaniu jest wielodniowym cyklem wydarzeń. Bardzo cenimy sobie Twoją współpracę z Jego Ekscelencją Arcybiskupem Metropolitą Poznańskim Stanisławem Gądeckim oraz innymi wyznaniami chrześcijańskimi. Twoja współpraca z władzami miasta, województwa i Polski jest przykładem dla wszystkich Ludzi Dobrej Woli. Bo w człowieku najważniejsze jest piękno szacunku dla siebie i dla drugiego człowieka. Stwarzasz w ten sposób niepowtarzalną okazję, by mieszkańcy Poznania mogli spotkać się z żywą religią i kulturą żydowską.

    Uczyniłaś, że Gmina Żydowska w Poznaniu stała się nie tylko miejscem spotkań nas, ludzi żyjących w Poznaniu i Wielkopolsce. Stworzyłaś nam niepowtarzalną okazję do częstych spotkań z wyjątkowymi gośćmi z Izraela i całego świata Cenne jest to, Że Sprawiedliwi wśród Narodów Świata zajmują w Twoim sercu szczególne miejsce i są pięknie honorowani, jako goście Gminy Żydowskiej w Poznaniu. Warto tu także wspomnieć, że dzięki Tobie, Droga Alicjo, zawiązana została serdeczna współpraca z Towarzystwem Izrael-Polska w Tel Awiwie. Dzięki Tobie, Poznań i Ra’anana w Izraelu są teraz miastami partnerskimi.

    Wybacz, Droga Alicjo, że wymieniamy tak niewiele spośród licznych Twoich Dzieł. Wiemy, że było ich dużo więcej i dobrze o nich pamiętamy.

    Droga Alicjo, współodczuwamy Twój ból spowodowany niesprawiedliwymi oskarżeniami. Jeszcze raz zapewniamy Ciebie o naszej przyjaźni, szacunku, zaufaniu i woli współpracy. Możesz na nas liczyć zarówno w dobrych chwilach, jak i w trudnych, takich, jak obecna.

 

 

List, w imieniu członków oraz przyjaciół Gminy spisał Wojciech Meixner

 

Oryginał listu z podpisami do wglądu znajduje się w siedzibie Gminy przy ul.Stawnej 10 w Poznaniu

 

 


 

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 19:00.Opłaty - infornacja/

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl