POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Ul Żydowska od maja częściowo deptakiem!  Email

12 maja na Żydowskiej odbędzie się pierwsze święto tej ulicy. Z tej okazji ulica w całości stanie się deptakiem - ale tylko na jeden dzień. Częściowy deptak zostanie tu wprowadzony na stałe prawdopodobne od 1 maja. - Ta okolica ma zacząć żyć - mówi Andrzej Rataj, radny osiedlowy ze Starego Miasta.


 

W środę oficjalnie ogłoszono, że od maja ulica Żydowska częściowo stanie się deptakiem. Dyskusja na temat przyszłości tej ulicy trwała od miesięcy. Miasto proponowało, by całą ulicę zamienić w deptak.

Nie chcieli się na to zgodzić restauratorzy podkreślający, że ich klienci muszą jakoś do nich dojechać. Do porozumienia udało się dojść we wrześniu ubiego roku

- Już we wrześniu podjęto decyzję, że ulica Żydowska zamieni się w deptak, ale tylko częściowo - mówi Andrzej Rataj, radny osiedlowy ze Starego Miasta. - Zakaz ruchu samochodów zostanie wprowadzony na odcinku od Starego Rynku do Dominikańskiej. Na kolejnym fragmencie, od Dominikańskiej do Stawnej wprowadzona zostanie natomiast strefa zamieszkania. Oznacza to, że auta będą mogły się tutaj poruszać z maksymalną prędkością 20 km/h, a piesi będą mogli chodzić po jezdni - zauważa.

- Dodatkowo zlikwidowanych zostanie około 10 miejsc postojowych na ulicy. 10 restauratorów zdecydowało się bowiem na wystawienie ogródków restauracyjnych i kawiarnianych na ulice - tłumaczy. Zarząd Dróg Miejskich deklaruje, że zmiany mają wejść w życie 1 maja. - Nawet jeśli nie uda się tego zrobić do 1 maja, to mamy nadzieję, że zmiany będą wprowadzone do 12 maja, a więc na Święto Ulicy Żydowskiej - podkreśla.

Święto Żydowskiej to kolejna nowość na ulicy. - Święto w tym roku odbędzie się 12 maja, w niedzielę. Wierzymy, że będzie się odbywać każdego roku. Powstało z inicjatywy mojej oraz Alicji Kobus z Gminy Żydowskiej. Na ten jeden dzień cała ulica stanie się deptakiem. Pojawi się tutaj scena, na której odbywać się będą koncerty muzyki klezmerskiej, pojawiają się też grajkowie. Nie zabraknie możliwości degustacji żydowskich potraw czy wykładów popularnonaukowych. Chcemy ożywić ulicę podkreślając jej przeszłość, a równocześnie zadbać o jej przyszłość - wyjaśnia Rataj.

Docelowo Zarząd Dróg Miejskich chce wprowadzić deptak na całej długości ulicy Żydowskiej. Miałoby to nastąpić za kilka lat.

/epoznan.pl/

 

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Obozy letnie 2020

INFORMACJA TUTAJ

jcc.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl