POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

Kolporter RSS

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Szana Towa Umetuka !  Email

Czy powinniśmy płakać w tym dniu lub radować się? Czy Rosz Haszana to dzień przepełniony lękiem i drżeniem, a może radością i świętowaniem? Być może zrozumienie nazwy tego dnia da nam lepszy wgląd i pomoże nam odpowiedzieć na to pytanie.

Interesujące jest to, że fraza Rosz Haszana w zasadzie nie pojawia się w Torze! (chociaż pojawia się w rozdziale 40 Ezechiela, ale nie odnoszącym się do tego święta).

Zamiast tego ten dzień nazywa się “Jom Truah”, Zichron “Truah” lub “Szabaton Zichron Truah” – wszystko związane z dźwiękiem Shofaru.

Mimo to rabini przypisali temu dniu imię Rosz Haszana. Czemu? ROSH w Torze ma dwa różne znaczenia: 1. Po pierwsze. 2. Najlepsze! Z jednej strony celebrujemy “pierwszy”, początek nowego roku, szansę na rozpoczęcie od nowa z czystym kontem. To reprezentuje pogląd, że Rosz Haszana jest dniem pokuty, dniem, w którym Bóg osądza świat i określa, jaki rodzaj roku będziesz miał. Musisz ciężko pracować i przygotować się duchowo na ten dzień, ponieważ jest to “pierwszy dzień reszty twojego życia”. Jest to również początek “dziesięciu dni pokuty”, która ma sens, ponieważ jest to czas, w którym Bóg was osądza i określa, jak będzie wyglądał wasz rok.

Ale druga definicja Rosz daje nam inną perspektywę. Nie jest to “pierwszy dzień roku”, lecz najlepszy moment i dzień w roku. Czemu? Ponieważ jest to czas, kiedy Bóg zbliża się do swojego narodu. Świętujemy tę bliskość poprzez modlitwę i naukę, ale także poprzez wspaniałe posiłki, znaki i symbole oraz świadomość słodyczy doświadczenia bycia blisko Boga.

W synagogach na całym świecie święto Rosz Haszana jest słynne ze swoich uroczych pieśni. Modlitwy są wspólnie śpiewane a przez wspólnotę stają się pełnyn czci wołaniem do Boga, aby przyświecał nam Swoim światłem tu na ziemi. Jest to w istocie przesłanie Rosz Haszana – głębokie spotkanie z Bogiem, czyniące z niego najintensywniejszy, najbardziej wysublimowany związek między Bogiem a człowiekiem.

Ta wersja traktuje święto jako radosny festiwal, a nie dzień pełen podziwu i trwogi. Która z nich jest prawdziwą definicją Rosz Haszana?

Oczywiście obie! Jest to dzień pierwszy i jako taki przygotowujemy się z drżeniem, gdy rozpoczynamy nasz proces pokuty wobec najpotężniejszego dnia – Jom Kipur; ale jednocześnie spożywamy wspaniałe posiłki, śpiewamy piękne pieśni i świętujemy koronację Boga jako króla i Jego bliskość z Jego ludem w tym dniu.

Hag sameach i Szana Towa!

Radosnego święta i dobrego roku!

Rabin Avi Baumol

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 18:30.

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

Hagada na Pesach

Kliknij w obrazekhag_baner.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl