POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Rabini u prezydenta  Email
Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w Pałacu Prezydenckim z delegacją Konferencji Rabinów Europejskich, która w tym roku po raz pierwszy w swojej historii odbywa się w Polsce, w Warszawie. W spotkaniu obok prezydenta Komorowskiego uczestniczył również premier Tadeusz Mazowiecki i ministrowie w Kancelarii Prezydenta. Prezydent powitał gości z przewodniczącym delegacji, Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem na czele.

W skład delegacji wchodzili: rabin Pinchas Goldschmidt – naczelny rabin Moskwy, rabin Gilles Bernheim – naczelny rabin Francji, rabin Yaakov Dov Bleich – naczelny rabin Ukrainy, rabin Dayan Chanoch Ehrentreu – przewodniczący Najwyższego Sądu Rabinicznego w Europie oraz pan Igor Shamis – członek Konferencji Rabinów Europejskich.

Rabin Schudrich w imieniu gości podziękował Prezydentowi za spotkanie i możliwość przedstawienia problemów nurtujących społeczności żydowskie w Europie. Wyraził zadowolenie, że konferencja rabinów odbywa się w Warszawie, która jest miejscem niezwykle związanym z historią Żydów. Podzielił się również opinią, że Polska może służyć jako wzór dla Europy, jak poprawnie układać stosunki ze społecznością żydowską.

Podczas spotkania omawiano problemy nurtujące społeczności żydowskie w Europie, w tym zwłaszcza powstałe w krajach starej Unii, gdzie w ciągu kilku ostatnich lat zaobserwowano zjawisko kryzysu tożsamości i związany z tym wzrost nietolerancji. Jednym z jej objawów jest skierowany do holenderskiego parlamentu projekt ustawy zakazującej uboju rytualnego zwierząt, który uderza w społeczności żydowskie.

Prezydent Bronisław Komorowski stwierdził, że kryzys tolerancji wystąpił w krajach, które do tej pory uchodziły za wzór układania stosunków wieloetnicznych. W związku z tym faktem nikt w Polsce nie czerpie żadnej satysfakcji, zwłaszcza, że problemy braku tolerancji dotyczą również Polski - stwierdził prezydent. Wyraził nadzieję, że stosunki polsko-żydowskie zawsze będą cechować się wysoką dynamiką i że nigdy nie zostaną zastąpione przez obojętność. Wspomniał o budowanym w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich, które ma stać się pełnym krytycznej refleksji miejscem o polsko-żydowskich relacjach. Powracając do kwestii ustawodawstwa zakazującego uboju rytualnego prezydent wyraził opinię, że szacunek dla tradycji religijnych musi dotyczyć wielu dziedzin i że w Polsce podobna ustawa, z bardzo wątpliwym uzasadnieniem, była uchwalona przed wojną.


Źródło: KPRP

/za:jewish.org.pl/

 

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Rosz HaSzana 2021

Spotykamy się 18 września

o godz. 18:00

Szachrit w sobotę 18.09

o godz. 9:30

apples&honey.jpg

Shabbat - info

UWAGA !!!

Spotkania szabatowe

wstrzymane do odwołania.

w razie pytań kontakt z biurem 

poznan@jewish.org.pl

niebieski.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Obozy letnie 2020

INFORMACJA TUTAJ

jcc.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl