POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Poznań - Kongres Hebraistyki  Email
Od 18 do 21 września w Poznaniu i w Toruniu  odbędzie się Światowy Kongres Hebraistyczny. Pierwszy od 1980 w Polsce. Jego głównymi organizatorami są Brit Ivrit Olamit czyli Światowa Unia Języka Hebrajskiego świętująca w tym roku 80-lecie istnienia oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, poznańska Filia Związku Gmin Wyznaniowych  Żydowskich w RP i Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej w Toruniu. Wybrano Poznań, albowiem tutejsza hebraistyka na UAM jest wiodąca w Polsce i aktualnie zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby studentów których jest około 50.  Właśnie zakończyła się na UAM zorganizowana przez Katedrę Studiów Azjatyckich UAM międzynarodowa konferencja "Dialog międzykulturowy podstawą społeczeństwa obywatelskiego".
Jak powiedział kierownik Zakładu Hebraistyki, Arameistyki i Karaimoznawstwa UAM prof. Piotr Muchowski rozmawiano na niej m.in. o kulturze i historii Żydów aszkenazyjskich, o Karaimach, najmniejszej polskiej mniejszości etnicznej, ale mającej bogatą spuściznę literacką w języku hebrajskim, o kulturze żydowskiej w Polsce przedwojennej i o upowszechnianiu kultury hebrajskiej w Polsce współcześnie. Działająca w Toruniu a założona przez franciszkanów Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej to pierwsza taka uczelnia w Europie.

Jak powiedział goszczący w Poznaniu prof Gideon Kouts, hebraista i specjalista od komunikacji na paryskiej Sorbonie powodów zorganizowania kongresu w Poznaniu i Toruniu jest kilka. Chodzi nie tylko o to, aby wesprzeć dynamicznie rozwijającą się hebraistykę, ale też i wskazać na to, że współczesna hebraistyka w świecie jest zagrożona. Izrael stał się krajem multikulturowym.

Współcześni imigranci w przeciwieństwie do dawniejszych nie spieszą się z nauką języka hebrajskiego. Coraz częściej też odzywają się głosy, że dziś judaistykę można studiować bez znajomości języka hebrajskiego. Często ludzie modlący się w tym języku nie znają go. A prawda jest taka, że bez zrozumienia hebrajskiego nie rozumie się podstaw żydowskiej

Źródło: Głos Wielkopolski

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 19:00.Opłaty - infornacja/

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl