POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Miasteczko Poznań nr 1 2012  Email
Polecamy nowy numer Miasteczka Poznań, żydowskiego pisma opowiadającego o Żydach z Poznania i Wielkopolski.

W artykule zatytułowanym Obecność / Nieobecność Zbigniew Pakuła opisuje kłopoty z rewitalizacją „poznańskiej pamięci”. Janusz Marciniak zastanawia się nad losami synagogi przy Stawnej i formułuje niezwykle interesujące propozycje pisząc m.in. Powstanie Nowej Synagogi, jako czynnego naukowo i artystycznie pomnika Holocaustu, byłoby dobrą puentą tego budynku.

Tę część czasopisma zamyka blok materiałów poświęconych Stadionowi Miejskiemu im. E.Szyca. Są one efektem projektu przygotowanego przez studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM, Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie i Stowarzyszenie Miasteczko Poznań. Prezentowane teksty, będące pokłosiem Projektu Stadion.Przywracanie pamięci, dotyczą wybranych zagadnień związanych z przeszłym i obecnym funkcjonowaniem stadionu im. E. Szyca. Agnieszka Sobańska i Marta Wojciechowska w artykule Z widokiem na Stadion. Wojenna historia Poznania w relacjach mieszkańców Wildy? ukazują, poprzez pryzmat wspomnień prywatnych mieszczących się w zakresie pamięci indywidualnej stosunek mieszkańców do codzienności wojennego życia w sąsiedztwie stadionu-obozu. W tekście zatytułowanym Po co sadzić tulipany? Poznańskie miejsca pamięci i niepamięci. Karolina Baraniak przybliża problem wieloetnicznego dziedzictwa kulturowego Poznania oraz stosowane względem niego praktyki kommemoratywne (lub ich brak). Swoje założenia opiera na czterech miejscach pamięci, będących namacalnym wyrazem niemieckiej, żydowskiej i polskiej przeszłości Poznania.

Martyna Borowicz w Obiekt pamięci/obiekt niepamięci. Historia Pomnika Ofiar obozu pracy dla Żydów w Poznaniu bierze na warsztat szczególne miejsce pamięci, jakim jest menora upamiętniająca wojenne doświadczenia poznańskich Żydów. Autorka stawia pytanie o czytelność zastosowanych przez twórców pomnika znaków ikonicznych, których odczytanie stanowi problem dla społeczności poznaniaków. W Kto tęskni, i to szczerze Kornel Maliszewski zaprasza nas do spotkania z piłkarzami klubu sportowego Warta Poznań, którzy ze Stadionem im. Edmunda Szyca wiążą szczególny rodzaj emocji, współtworząc tym samym jego współczesną tożsamość. W ostatnim tekście Franciszek Sterczewski opowiada o akcji społecznej swojego autorstwa, która, odwołując się do pierwotnej funkcji Stadionu, rewitalizuje przestrzeń, tworząc jednocześnie kontrpropozycję dla dominującego w przestrzeni społecznej i krajobrazie miasta dyskursu Euro 2012.

Polecamy także inne artykuły. Są wśród nich Praski Golem poznańskiego rabina i opowieść o Żydach z Grodziska Wielkopolskiego. W wywiadzie przeprowadzonym z dr. Dariuszem Sikorskim odsłaniamy

mniej znaną biografię Romana Brandstaettera – z okresu przed rokiem 1939. Z lat, kiedy był ciętym krytykiem, zawziętym polemistą, syjonistą zaangażowanym w odrodzenie języka hebrajskiego. Takiego pisarza w Poznaniu prawie nie znamy!

Przypominamy niezwykłą wystawę Region i naród, powstałą z okazji 125-lecia założenia Towarzystwa Historycznego Prowincji Poznańskiej. Zapraszamy do Berlina na wystawę TRANZYT w Muzeum Żydowskim, która potrwa do 15 lipca. W 70. rocznicę tragedii „Strumy” przypominamy w dwóch artykułach historię morskiej emigracji do Palestyny / Izraela.

W najnowszej edycji nie zabrakło wierszy. Publikujemy teksty poetyckie dwóch autorów z Izraela. Są to Aviva Shavit-Wladkowska i Jonatan Barkai. W dziale recenzji prezentujemy kilka nowości. Jest wśród nich książka Doroty Sajewskiej Pod okupacją mediów, napisana z temperamentem i polemicznie. Są też książki wydane przez poznańskie wydawnictwa: Marka Kaźmierczaka Auschwitz w Internecie, Katarzyny Mąki-Maltyńskiej Widok z tej strony. Przedstawienia Holocaustu w polskim filmie; Susanne Batzdorff Ciocia Edyta. Żydowskie dziedzictwo katolickiej świętej.

Cena czasopisma: 15 zł.

Miasteczko Poznań można kupić w:

 CIM ( Poznań, Plac Wolności) i w CIT (Poznań, Stary Rynek )

 Księgarniach ARSENAŁU ( Poznań: Stary Rynek i ul. Dąbrowskiego)

 Księgarni Powszechnej (Poznań, Stary Rynek)

 Księgarni Uniwersyteckiej (narożnik Fredry)

 W EMPIKACH na terenie całego kraju (od 12 lipca).

 

Kontakt z redakcją: tel. 602-139 397, mail: miasteczkopoznan@gmail.com

 MIASTECZKO POZNAŃ to obywatelski projekt wydawniczy redagowany od 8 lat. Od 3 lat ukazuje się przy wsparciu Urzędu Miasta w Poznaniu i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

 Informujemy, że Stowarzyszenie Miasteczko Poznań – wydawca czasopisma – od 1 lipca ma nową siedzibę w Centrum Kultury Zamek (lokal 344, III piętro), Poznań, ul. Św. Marcin 80/82

 

Nadesłał Zbigniew Pakuła.

 

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Shabbat - info

niebieski.jpgZapraszamy w piatek

25 września na godz 18:00

YOM KIPPUR

Zapraszamy w niedzielę

27 września na g. 18:00

-w poniedziałek 28.09

"złamanie "postu g. 19:26

jom.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Obozy letnie 2020

INFORMACJA TUTAJ

jcc.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl