POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Marsz Żywych  Email
Po raz dwudziesty Marsz Żywych przejdzie w poniedziałek 2 maja "droga smierci" z byłego niemieckiego obozu Auschwitz do Auschwitz II – Birkenau . Około 7 tysięcy młodych Żydów z całego swiata oraz Polaków uczci pamięć ofiar Holokaustu. Uczestnicy przejda trzykilometrowym szlakiem spod bramy z napisem "Arbeit macht frei" na terenie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz przed pomnik ofiar obozu w byłym KL Auschwitz II – Birkenau, gdzie odbęda się główne uroczystosci. W poniedziałek grupy młodych Żydów i Polaków zwiedza najpierw ekspozycję obozowa. Zobacza przede wszystkim blok 27, poœwięcony martyrologii Żydów, stała ekspozycję poœwięcona martyrologii Żydów węgierskich, a także blok 11 zwanym Blokiem Œmierci i Œcianę Straceń, gdzie w czasie wojny Niemcy rozstrzeliwali więŸniów.

Sygnałem do wymarszu będzie dŸwięku szofaru.

Uczestnicy Marszu w kolumnie przejda na teren byłego Auschwitz II – Birkenau, gdzie odbęda się główne uroczystoœci. Kulminacyjnym momentem będzie zmówienie kadiszu, modlitwy za zmarłych. Kadisz wymaga minjanu, czyli obecnoœci 10 dorosłych mężczyzn. Na zakończenie odœpiewana zostanie „Hatikva” (Nadzieja), hymn Izraela.

Marsze Żywych odbywaja się od 1988 roku. Organizowane sa tradycyjnie w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Hashoah). W pierwszym marszu wzięło udział około 1,5 tysięcy Żydów. Od roku 1996 Marsze Żywych odbywaja się corocznie.

Dzień Pamięci o Zagładzie (Jom Haszoa) został ustanowiony 12 kwietnia 1951 roku przez Knesset. Jego data zwiazana jest z powstaniem w getcie warszawskim. Pierwotnie nazwa œswięta brzmiała Jom Haszoa Umered Hagetaot (Dzień Pamięci o Holokauscie i Powstaniu w Getcie).

Data Dnia Pamięci jest ruchoma, co jest zwiazane z kalendarzem żydowskim, który jest kalendarzem księżycowym, i przypada zawsze 27 dnia miesiaca Nisan.

Największy z dotychczasowych Marszów odbył się w 2005 roku; roku 60. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Uczestniczyło w nim około 20 tysięcy osób. Poprowadzili go premierzy: Polski – Marek Belka i Izraela - Ariel Szaron. W uroczystosci wzięli udział przedstawiciele 50 państw, między innymi premier Węgier Ferenc Gyurcsany i noblista Elie Wiesel.

W Marszach Żywych dotychczas uczestniczyli także: dwukrotnie prezydent Aleksander Kwasniewski, prezydenci Izraela - Ezer Weizman i Mosze Kacaw, a także premierzy Polski - Jerzy Buzek, i Izraela - Benjamin Netanjahu. W 2006 roku uczestnikiem Marszu był Szymon Peres, a rok pózniej Rafi Eitan, który dowodził akcja ujęcia jednego z największych zbrodniarzy nazistowskich - Adolfa Eichmanna.

Niemiecki obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II - Birkenau - dwa lata pózniej i stał się miejscem masowej zagłady Żydów. Auschwitz III stanowiła sieć podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 milionów osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów.

ródło: PAP, Polskalokalna
 

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Rosz HaSzana 2021

Spotykamy się 18 września

o godz. 18:00

Szachrit w sobotę 18.09

o godz. 9:30

apples&honey.jpg

Shabbat - info

UWAGA !!!

Spotkania szabatowe

wstrzymane do odwołania.

w razie pytań kontakt z biurem 

poznan@jewish.org.pl

niebieski.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Obozy letnie 2020

INFORMACJA TUTAJ

jcc.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl