POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Jarosławskie Obchody MDPoOH  Email
W dniu 26 stycznia 2013 r.  wzorem poprzedniego roku w Jarosławiu odbędą się Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu organizowane po raz drugi z inicjatywy prof. nadzw. dra hab. Wacława Wierzbieńca, Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza oraz burmistrza Andrzeja Wyczawskiego i ks. Marka Pieńkowskiego, Dyrektora Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke we współpracy z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie.

Uroczystości zaszczyci Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich.

Obchody rozpocznie zaplanowana na godzinę 17:00 dyskusja panelowa „Stosunki polsko-żydowskie z perspektywy Uratowanych i Ratujących w czasie Holokaustu”  z udziałem zaproszonych gości, do których należą: Lucia Retman (Hajfa – Izrael), s. Dawida Ryll (Miejsce Piastowe – Polska), Roman Kessler (Tel Aviv – Izrael), Jerzy Dziedzic (Chłopice – Polska) i Krystyna Stawarska-Grzęda (Jarosław – Polska).
                Następnie o godzinie 18:30 odprawione zostanie Nabożeństwo w intencji ofiar Holokaustu z Podkarpacia. Ponadto burmistrz odczyta listę znanych ofiar narodowości żydowskiej, natomiast nazwiska Polaków wygłosi goszcząca u nas w tych dniach Pani Lucia Retman z Hajfy, która została ocalona z Holokaustu. Obchody zwieńczy przejście pod mur rozstrzelań, gdzie o godz. 19:15 nastąpi uczczenie pamięci Żydów zamordowanych przy murze Jarosławskiego Opactwa, poprzez odmówienie modlitwy Jana Pawła II w intencji narodu żydowskiego i zapalenie zniczy, symbolizujących ludzkie istnienia.

Podczas uroczystości o własnych tragicznych, bardzo wzruszających doświadczeniach opowie uratowana z Holokaustu, Pani Lucia Retman, która na specjalne zaproszenie JM Rektora PWSTE w Jarosławiu, prof. nadzw. dra hab. Wacława Wierzbieńca przyjechała z Hajfy w Izraelu, aby dać świadectwo tamtym faktom. Nasz Honorowy Gość opowie o czasach okupacji, kiedy to wraz z rodziną ukrywała się u Zofii Pomorskiej z Lubaczowa, która za okazaną pomoc otrzymała pośmiertnie medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W trakcie pobytu w naszym mieście odwiedzi PWSTE w Jarosławiu, gdzie będzie uczestniczyła w spotkaniach ze studentami, dzieląc się z nimi przeżyciami własnej młodości, która przypadła na tak dramatyczne czasy.

                W dyskusji panelowej głos zabierze także s. Dawida Ryll, która poruszy zagadnienia związane z rodzinną historią, dotyczącą ratowania rodziny żydowskiej (na podstawie opowieści świadka, swojej mamy - Marii Ryll).

                Jarosławskie Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu po raz pierwszy w historii miasta zorganizował Rektor PWSTE w Jarosławiu, prof. nadzw. dr hab. Wacław Wierzbieniec w 27 stycznia 2012 r.

 

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Shabbat - info

niebieski.jpgZapraszamy w piatek

25 września na godz 18:00

YOM KIPPUR

Zapraszamy w niedzielę

27 września na g. 18:00

-w poniedziałek 28.09

"złamanie "postu g. 19:26

jom.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Obozy letnie 2020

INFORMACJA TUTAJ

jcc.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl