POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Jarosławskie Obchody MDPoOH  Email
W dniu 26 stycznia 2013 r.  wzorem poprzedniego roku w Jarosławiu odbędą się Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu organizowane po raz drugi z inicjatywy prof. nadzw. dra hab. Wacława Wierzbieńca, Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza oraz burmistrza Andrzeja Wyczawskiego i ks. Marka Pieńkowskiego, Dyrektora Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke we współpracy z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie.

Uroczystości zaszczyci Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich.

Obchody rozpocznie zaplanowana na godzinę 17:00 dyskusja panelowa „Stosunki polsko-żydowskie z perspektywy Uratowanych i Ratujących w czasie Holokaustu”  z udziałem zaproszonych gości, do których należą: Lucia Retman (Hajfa – Izrael), s. Dawida Ryll (Miejsce Piastowe – Polska), Roman Kessler (Tel Aviv – Izrael), Jerzy Dziedzic (Chłopice – Polska) i Krystyna Stawarska-Grzęda (Jarosław – Polska).
                Następnie o godzinie 18:30 odprawione zostanie Nabożeństwo w intencji ofiar Holokaustu z Podkarpacia. Ponadto burmistrz odczyta listę znanych ofiar narodowości żydowskiej, natomiast nazwiska Polaków wygłosi goszcząca u nas w tych dniach Pani Lucia Retman z Hajfy, która została ocalona z Holokaustu. Obchody zwieńczy przejście pod mur rozstrzelań, gdzie o godz. 19:15 nastąpi uczczenie pamięci Żydów zamordowanych przy murze Jarosławskiego Opactwa, poprzez odmówienie modlitwy Jana Pawła II w intencji narodu żydowskiego i zapalenie zniczy, symbolizujących ludzkie istnienia.

Podczas uroczystości o własnych tragicznych, bardzo wzruszających doświadczeniach opowie uratowana z Holokaustu, Pani Lucia Retman, która na specjalne zaproszenie JM Rektora PWSTE w Jarosławiu, prof. nadzw. dra hab. Wacława Wierzbieńca przyjechała z Hajfy w Izraelu, aby dać świadectwo tamtym faktom. Nasz Honorowy Gość opowie o czasach okupacji, kiedy to wraz z rodziną ukrywała się u Zofii Pomorskiej z Lubaczowa, która za okazaną pomoc otrzymała pośmiertnie medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W trakcie pobytu w naszym mieście odwiedzi PWSTE w Jarosławiu, gdzie będzie uczestniczyła w spotkaniach ze studentami, dzieląc się z nimi przeżyciami własnej młodości, która przypadła na tak dramatyczne czasy.

                W dyskusji panelowej głos zabierze także s. Dawida Ryll, która poruszy zagadnienia związane z rodzinną historią, dotyczącą ratowania rodziny żydowskiej (na podstawie opowieści świadka, swojej mamy - Marii Ryll).

                Jarosławskie Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu po raz pierwszy w historii miasta zorganizował Rektor PWSTE w Jarosławiu, prof. nadzw. dr hab. Wacław Wierzbieniec w 27 stycznia 2012 r.

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 19:00.Opłaty - infornacja/

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl