POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Hotel Ilan  Email
Mieszczący się w budynku przedwojennej Jeszywas Chachmej Lublin przy ul. Lubartowskiej w Lublinie czterogwiazdkowy hotel zaprasza na już od października 2013 r.W hotelu znajdzie się w pełni wyposażona sala konferencyjna, gdzie będzie można organizować konferencje, szkolenia i warsztaty. Hotel będzie również posiadał 44 pokoje, w tym 4 apartamenty.

Na parterze funkcjonować będzie restauracja the Olive, w której będzie można spróbować m.in. dań kuchni żydowskiej. Tuż obok niej znajdzie się lobby bar Salt. Goście i uczestnicy odbywających się w hotelu wydarzeń będą mogli również skorzystać z siłowni i sauny fińskiej.

Zobacz pełną prezentację Hotelu Ilan: http://hotelilan.pl/

Przy ul. Lubartowskiej w 1930 roku powstała Lubelska Szkoła Mędrców - Jeszywas Chachmej Lublin. Była to uczelnia rabinacka znana w całym świecie. Dziś gmach, w którym się mieściła, jest własnością Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Warszawie, która kilka lat temu postanowiła przywrócić blask zabytkowi. W odrestaurowanym wnętrzu jest synagoga, a w piwnicy wyremontowana i czynna mykwa, zasilana deszczówką spływającą rurami z dachu.

Jednak na tym prace się nie zakończyły. Na początek października planowane jest oficjalne otwarcie w tym budynku hotelu Ilan. - Tak nazywa się Drzewo Życia w kulturze żydowskiej - tłumaczy dyrektor hotelu Dawid Patulski.

Co roku Polskę odwiedza około 80 tysięcy Żydów. W lubelskich hotelach Żydzi stanowią ponad 40 proc. zagranicznych gości. W Nałęczowie to już ponad połowa, a w Zamościu ok. 20 procent.

Szkoła Mędrców

Kamień węgielny pod budowę jesziwy położono w maju 1924 r. Inicjatorem powstania uczelni był rabin Majer Szapira, pierwszy ortodoksyjny żydowski poseł w polskim Sejmie.  Budowę, dzięki datkom z całego świata, zakończono po sześciu latach. Jeszywas Chachmej Lublin została uroczyście otwarta w czerwcu 1930 r. W 1939 r. gmach zajęła niemiecka żandarmeria wojskowa.Po wojnie budynek przejęło państwo. Akademia Medyczna miała tam Collegium Maius. W 2003 r. jesziwę przekazano Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Medyczna uczelnia opuściła gmach dwa lata później, gdy trwał już jego remont. W 2006 r. w jesziwie otworzono siedzibę lubelskiej filii warszawskiej gminy żydowskiej, a rok później została ponownie otwarta synagoga.

/zrodlo: jewish.org.pl/

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Shabbat - info

Kochani, spotykamy się w każdy niebieski.jpgpiątek pół godz. przed zapaleniem świec !!!

Every Friday,we meet half an hour before  lighting candles Stawna str 10

Opłaty - infornacje

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

The synagogue is open every Saturday at 09:30-11:00am.

Simchat Torah

Zapalenie świec dla Poznania po godz. 18:37

Prosimy o przybycie min półgodz. wcześniej.

simchat.jpgOPŁATY za świąteczny posiłek

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl