POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Parszat Jitro 25.01.19  Email
Gdy dwaj Żydzi spotykają się na ulicy i pierwszy mówi: cześć, jak się masz? Drugi zazwyczaj odpowiada typowo – “baruch ha-Szem” – błogosław Boga. Ta całkowicie normalna wymiana słów. Znajduje swoje korzenie w paraszy tego tygodnia. W tej niezwykle istotnej paraszy Bóg objawia dzieciom Izraela ich misję w świecie i przekazuje im Dziesięć Przykazań. Jest jednak zaskakujące, że pierwszą osobą, która wypowiedziała słowa “baruch ha-Szem”, nie był Żyd!

Wielu komentatorów uważa ponadto, że on nigdy nie został żydem! Jak to możliwe, że najpowszechniej używane pozdrowienie i wyraz pokoju oraz uznania Boga: „baruch ha-Szem” nie wypowiedział i nie nauczył nas najpierw Mojżesz, Aaron, Jozue lub też ktokolwiek z obozu Izraelitów?

Odpowiedź możemy odnaleźć w niezwykłej osobowości Jitro, nieżydowskiego teścia Mojżesza. Tora pragnie nas tutaj pouczyć abyśmy wysłuchali prawdy od każdego, kto ją wypowiada (słynna wypowiedź Majmonidesa)!

Jitro był kapłanem Midian, miał swoje własne przekonania, własną kulturę. Na pewno podziwiał Mojżesza i kochał swoje wnuki, ale nie był Izraelitą. Tora nie sugeruje, że przeszedł kiedykolwiek na Judaizm. Jednakże Jitro usłyszał coś niesamowitego i na to zareagował; dostrzegł wielkość Boga i cuda, które on uczynił. Dostrzegł Boga w sprawiedliwości jaka dotknęła złych Egipcjan. Zatem Jitro przybył do Mojżesza i do obozu Izraelitów. A kiedy tam dotarł, powiedział “Baruch ha-Szem”! Błogosław Boga za zbawienie Izraelitów przed tyranią, błogosław Boga za pokazanie sprawiedliwości w świecie, błogosław Boga za interweniowanie w naturalnym porządku, w celu naprawy sytuacji.

Kiedy Jitro wypowiedział te słowa, nauczał świat, jak ważne jest, aby zawsze rozpoznawać wielkość Boga, gdy zdarzają się cuda i zawsze stawać w obronie niesprawiedliwości i przeciwko tyranii. Od tego czasu my Żydzi cytujemy Jitro!

Piszę te słowa w dniach w których nadal przeżywamy utratę wielkiego lidera w Polsce. Paweł Adamowicz, burmistrz Gdańska, został zamordowany przez strasznego bandytę, który popełnił okrutne przestępstwo. Był ukochanym burmistrzem od ponad 20 lat, który zawsze bronił mniejszości i stawał przeciwko ksenofobii.

Kiedy doszło do antysemickiej akcji Jom Kippur przeciwko synagodze w Gdańsku on natychmiast usłyszał i przyszedł jak Jitro, by stanąć razem ze społecznością żydowską i wypowiedzieć się przeciwko niesprawiedliwości.

To było jego życiowe credo, któremu poświęcił życie wspierając akcję charytatywną.

Niech jego pamięć będzie błogosławieństwem dla całej Polski i nadal słuchajmy głosów prawdy i sprawiedliwości od każdego, kto ma odwagę je wypowiadać.

 

Szabat Szalom

Rabin Avi Baumol

 

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Shabbat - info

Kochani, spotykamy się
w każdy niebieski.jpgpiątek o 17:00
Every Friday,we meet  on 5:00 pm
10 Stawna str./ Poznan 61-759
Opłaty - infornacje
W każda sobotę Synagoga otwarta
w godz. 9:30 -11:00.
  Every Saturday the synagogue
is open at 09:30-11:00am.

TAGLIT Lipiec''20

talit2.jpgINFORMACJE

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl