POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Benjamin Netanjahu w Polsce  Email
Premier Izraela Benjamin Netanjahu przyleciał dziś do Polski. We wtorek razem z żoną złożył kwiaty pod pomnikiem na Umschlagplatz, gdzie spotkał się z ocalałymi z Holokaustu, Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata oraz przedstawicielami polskiej społeczności żydowskiej. Później pojechał spotkać się  z prezydentem Lechem Kaczyńskim i premierem Donaldem Tuskiem. W środę szef izraelskiego rządu weźmie udział w uroczystości 65. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Rozmowy Netanjahu z Tuskiem mają dotyczyć m.in. relacji dwustronnych, a także funkcjonowania Fundacji Auschwitz-Birkenau. Z kolei Lech Kaczyński ma rozmawiać z szefem izraelskiego rządu m.in. o relacjach dwustronnych, współpracy przemysłów obronnych, wymianie młodzieży i sytuacji w regionie, w tym o procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie.
 Na Umschlagplatz Netanjahu powiedział m.in., że pomimo tego, iż w tym miejscu działy się rzeczy straszne, to fakt, że na tym świecie żyją Sprawiedliwi oraz  ludzie przez nich ocaleni, jest bardzo budujący i pozwala mieć nadzieję, że dobro zawsze zwycięży.

    Pomimo kilkunastostopniowego mrozu znalazł chwilę na spotkanie z członkami Stowarzyszenia Dzieci Holikaustu Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata oraz przedstawicielami społeczności żydowskiej w Polsce - m.in. z przewodniczącym  Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce -  Piotrem Kadlčikiem, Naczelnym  Rabinem Polski  - Michaelem Schudrichem oraz z rabinami Szalomem Ber Stamblerem  i  Burtem Schumanem

    W środę Netanjahu weźmie udział w uroczystościach 65. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Planowany jest też udział w tych uroczystościach prezydenta Lecha Kaczyńskiego, premiera Donalda Tuska i przewodniczącego Parlamentu
Europejskiego Jerzego Buzka.

    W środę, w rocznicę wyzwolenia obozu, przypada V Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holocauście. – Chodzi o zachowanie pamięci o ofiarach najgorszej zbrodni, jaka miała miejsce w historii, zaplanowanej i przeprowadzonej z niezwykłą skrupulatnością.

    - Z ponad 3 milionów polskich Żydów ocalało niespełna 300 tysięcy. To dobry powód, by pamiętać – mówi Piotr Kadlčik, przewodniczący Gminy Żydowskiej w Warszawie.

    Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W ramach kompleksu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów.

    Niemiecki obóz Auschwitz wyzwolili 27 stycznia 1945 roku żołnierze 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego. W walkach o wyzwolenie obozu i miasta Oświęcimia zginęło ponad 200 żołnierzy radzieckich.

Źródło: inf.wł, wysz, PAP, ŻW
Foto: grze, wysz

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Shabbat - info

Kochani, spotykamy się w każdy niebieski.jpgpiątek o 16:30

Every Friday,we meet  on 16;30 Stawna str 10

Opłaty - infornacje

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

The synagogue is open also every Saturday at 09:30-11:00am.

XXIII Dni Judaizmu

PROGRAM

plakat.jpg

Konkurs -VII edycja !!!

INFORMACJEpl1.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg
mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl