POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Obchody upamiętniające wydarzenia Marca '68  Email
W poniedziałek, 8 marca br. o godzinie 12:00 pod tablicą na Dworcu Gdańskim spotkają się wszyscy ci, którzy chcą upamiętnić wydarzenia Marca '68. Fundacja Shalom zaprasza każdą osobę, dla której ważne jest zachowanie pamięci o historii sprzed 42 lat.

Marzec '68 ciągle pozostaje trudnym i bolesnym tematem. Mimo upływu ponad 40 lat, wiele ran do tej pory się nie zagoiło. W 1968 roku, na polecenie władz partyjnych, do opuszczenia ojczyzny zmuszeni zostali obywatele polscy pochodzenia żydowskiego. Każda osoba, która opuszczała kraj, otrzymywała dokument podróży w jedną stronę i musiała zrzec się polskiego obywatelstwa. ''Nie chcemy uwierzyć, że dokument podróży rozdzielił nas ostatecznie-mówi Gołda Tencer, dyrektor Fundacji Shalom, która była inicjatorem i fundatorem pamiątkowej tablicy na Dworcu Gdańskim – każdego roku spotykamy się pod tablicą, aby wspominać i przypominać o wydarzeniach marcowych.''

 

Od kilku lat, w dniu 8 marca pod tablicę na Dworcu Gdańskim, miejscu, z którego odjeżdżali wypędzeni, przybywają przedstawiciele pokolenia '68, a także wszyscy, dla których nie są obojętne wydarzenia sprzed 42 lat. Tegoroczne spotkanie odbędzie się o godzinie 12:00. Pod tablicą złożone zostaną kwiaty, a obecne na miejscu osoby chwilą zadumy upamiętnią dramatyczną historię, jak również tych, którym nie dane było wrócić do ojczyzny.

 

Tablica na Dworu Gdańskim została wykonana i umieszczona dzięki staraniom Fundacji Shalom. ''Dworzec Gdański w Warszawie jest symbolem wszystkich dworców, z których po Marcu'68 wyruszyli Żydzi-mówi Gołda Tencer, która w tamtym okresie pozostała w Polsce-tablica na Dworcu Gdańskim jest tablicą nie ugaszonego bólu rozstań''-dodaje. Na marmurowej płycie widnieją słowa Henryka Grynberga: ''Tu więcej zostawili po sobie niż mieli''.

Źródło: Fundacja Shalom

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Shabbat - info

Kochani, spotykamy się w każdy niebieski.jpgpiątek o 16:30

Every Friday,we meet  on 16;30 Stawna str 10

Opłaty - infornacje

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

The synagogue is open also every Saturday at 09:30-11:00am.

XXIII Dni Judaizmu

PROGRAM

plakat.jpg

Konkurs -VII edycja !!!

INFORMACJEpl1.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg
mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl