POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Młodzież z Wrześni z wizytą w Gminie  Email
29.03.2015.
W dniu 23-go marca uczniowie klasy II e wraz z opiekunami – wychowawczynią panią Anną Matuszewską i szkolnym psychologiem panią Karoliną Żak, odwiedzili Gminę Żydowską mieszczącą się w Poznaniu przy ulicy Stawnej 10. Na miejscu powitała wszystkich Pani Alicja Kobus – przewodnicząca tejże Gminy. Pani Alicja opowiedziała młodzieży o historii odtworzenia przez nią Gminy w Poznaniu, które miało miejsce 16 lat temu oraz o istotnych dla przyjaznych stosunków polsko – żydowskich faktach.

Uczniowie mogli również usiąść w Maleńkiej Synagodze, w której chłopcy nie mieli możliwości zerkać na dziewczęta, gdyż dzieliła ich drewniana ścianka zwana mechiką. A wszystko to po to, by ich myśli mogły płynąć ku Bogu i nie były rozpraszane urokiem naszych gimnazjalistek.               W synagodze Pani Alicja Kobus pokazała aron ha – kodesz czyli świętą szafę symbolizującą Arkę Przymierza, w której umieszczona była święta dla Izraelitów księga – Tora.  Gimnazjaliści skosztowali również chleba spożywanego przez Żydów przez 40 lat - macy.

 

Na zakończenie uczniowie z naszej szkoły otrzymali zaproszenie na obchody Święta Niepodległości Izraela. Święto to przypada na dzień 14-go maja , w rocznicę proklamacji przez ONZ w 1948r. istnienia państwa Izrael. Uroczystości będą miały miejsce dnia 10.05.2015r. w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu. Przy tej okazji będzie można posłuchać koncertu piosenki żydowskiej i rozkoszować się pięknem roślin rozkwitających wiosną w Poznańskich Ogrodach.

 

Celem wycieczki było rozbudzenie ciekawości uczniów oraz poszerzenie ich wiedzy na temat kultury żydowskiej. Spotkanie z odmienną religią i tradycjami miało również służyć tworzeniu postawy tolerancji opartej na dostrzeganiu wartości w różnicach zarówno indywidualnych jak i kulturowych.
Nadesłała Pani Karolina Żak 

 

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 19:00.

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl